Aktualności


17.06.2019

Zakończenie roku szkolnego 2018 / 2019

Uwaga!

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się w środę 19 czerwca o godzinie 13:00 w sali gimnastycznej naszej szkoły. Zapraszamy uczniów i ich rodziców :)

27.04.2019

UWAGA RODZICE !!!

 Szanowni Państwo!   W związku z zawieszeniem od soboty 27 kwietnia przez Związek Nauczycielstwa Polskiego ogólnopolskiego strajku nauczycieli informujemy, że od dnia 29 kwietnia (poniedziałek) prowadzone będą w szkole wszystkie zajęcia dydaktyczne zgodnie z obowiązującym planem lekcji.

22.02.2019

WALENTYNKI 2019

     Walentynki już minęły i oto kilka wspomnień dotyczących tego dnia. 14 lutego bawiliśmy się w Quiz walentynkowy zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie bawili się świetnie, bo... z użyciem telefonów komórkowych :)  Poczęstunek tradycyjnie przygotowały dziewczynki z klasy 3c.  Nie zabrakło również wyzwań nauczyciel kontra uczeń...             Obejrzyjcie naszą fotorelację.

18.02.2019

WYNIKI KLASYFIKACJI PÓŁROCZNEJ

Średnia ocen w klasach 3. - zwycięstwo klasy 3C
• 1. miejsce - klasa 3C
• 2. miejsce - klasa 3A
• 3. miejsce - klasa 3B

18.02.2019

„Mayday, mayday, mayday!”

     Mężczyzna może dopóty kochać dwie kobiety, dopóki jedna się nie zorientuje. O tym, że można kochać dwie kobiety przekonała się grupa naszej młodzieży oglądając w styczniu spektakl Teatru Polskiego Mayday. Ale wiadomo nie od dziś, że wypadki chodzą po ludziach. Zdarzają się one znienacka, wyprowadzają z równowagi i burzą realizowany latami misterny plan. I gdy na pomoc przychodzi nierozgarnięty przyjaciel, poukładana codzienna rzeczywistość przemienia się w nabierającą na sile lawinę kombinacji.

18.01.2019

PODZIĘKOWANIE ZA UDZIAŁ W AKCJI „ TAK –POMAGAM”

    Dziękujemy wszystkim , którzy otworzyli serca potrzebującym. Dzięki WASZEJ pomocy ( zbiórka żywności, odzieży i pieniędzy w kwocie 140 zł i 70 groszy) Caritas dotarła do dużej liczby osób niedożywionych i żyjących w ubóstwie. Dzięki WAM każdy mógł się cieszyć świętami.                            Organizatorki akcji : E. Gajos i A. Filipowska

04.01.2019

REKRUTACJA DO SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

      W związku z prowadzoną na szeroką skalę kampanię informacyjną poświęconą zasadom rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych uczniowie naszej szkoły otrzymali przygotowaną przez Kuratorium Oświaty ulotkę informacyjną.  Wersja elektroniczna ulotki dostępna jest też dla Rodziców pod adresem:

17.12.2018

Przedświąteczne Porządki na Kwaterze Kombatanckiej

      W ramach nawiązanej współpracy z ZACHODNIOPOMORSKIM ZWIĄZKIEM KOMBATANÓW RP I BWP kolejny raz uczniowie naszej szkoły wybrali się, aby przed Świętami Boże Narodzenia posprzątać najbardziej zaniedbane groby i pomniki w Alei Kombatanckiej.  Bardzo dziękuję za pomoc i zaangażowanie: Klaudii, Oliwii, Oskarowi, Darkowi, Amandzie, Julii i Róży z 3bZuzi, Nikoli, Majce, oraz Oli z 3c.  Opiekun projektu – A gnieszka Filipowska.   zobacz więcej zdjęć..

04.12.2018

Wizyta w Technikum Kreatywnym

      Uczniowie klas gimnazjalnych SP 46, po raz kolejny już, odwiedzili Technikum Kreatywne w Szczecinie. W ramach wizyty uczestniczyli w warsztatach z zakresu grafiki komputerowej oraz kreatywnego zapamiętywania. Poznali różnorodne metody i sposoby, aby jak najlepiej przygotować się do różnego rodzaju ważnych życiowych egzaminów. Uczniowie i nauczyciele z Technikum Kreatywnego zapoznali nas z profilami klas, ze sposobem pracy na zajęciach, oraz możliwościami rozwoju własnej kreatywności na różnych polach.
      Bardzo dziękujemy za zaproszenie , za optymistyczne przyjęcie i dobry humor, który towarzyszył wizycie.

03.12.2018

ANDRZEJKI 2018

      26 listopada w naszym gimnazjum odbyły się zabawy andrzejkowe. Aby umilić sobie czas podczas przerw wróżyliśmy sobie przyszłość, konsumowaliśmy pyszne ciasteczka z wróżbą i słuchaliśmy muzyki. Najlepiej obejrzyjcie foto relację :)  Pochwała dla dziewczyn z trzecich klas (Parulsaka Maja, Rębacz Julia, Zielazkiewicz Oliwia, Kazmirczuk Ania), które przygotowały imprezę. Ważne, że im się chce... :)

19.11.2018

MISTRZ WZORÓW FIZYCZNO-MATEMATYCZNYCH

      Dnia 31 października br. odbył się turniej na mistrza wzorów fizyczno-matematycznych klas trzecich, który przygotowały : p. E. Gajos i p. K. Sowińska.
      Gimnazjaliści obdarzeni umysłem ścisłym musieli poradzić sobie z zadaniami fizyczno-matematycznymi. Zadania wymagały od nich logicznego myślenia i były w formie tabelek , dopasowywania wzorów, uzupełniania ich i przekształcania. Najlepiej poradził sobie Oskar Hajłasz z kl. 3B i to on został mistrzem wzorów fizyczno-matematycznych.
      Uczniowi gratulujemy tytułu MISTRZA !

17.11.2018

„Rekord dla Niepodległej”.

      Święto Odzyskania Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe.
W 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska stała się wolnym państwem.
      Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej zaprosiły przedszkola, szkoły oraz placówki oświatowe w kraju i za granicą do włączenia się w akcję „Rekord dla Niepodległej”. Nasza szkoła również wzięła udział w tej akcji. W piątek, 9 listopada 2018 r. o symbolicznej godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy. Odświętnego charakteru dodatkowo nadał spotkaniu galowy strój naszych wychowanków oraz ich zaangażowanie.

09.11.2018

Wizyta w szczecińskiej 12 Dywizji Zmechanizowanej

      Dnia 5 października br. uczniowie klas trzecich gimnazjalnych wraz z młodzieżą jednej z klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 46 wybrali się z wizytą do  do 12 Dywizji Zmechanizowanej. Młodzi ludzie zwiedzali Izbę Pamięci poświęconą misjom w Afganistanie, Iraku oraz spotkali się z oficerami i podoficerami jednostki, by w ramach doradztwa zawodowego dowiedzieć się o pracy żołnierza. Po spotkaniu młodzież ustawiła znicze pod pomnikiem Józefa Hallera.   więcej..

09.11.2018

SZCZEPIENIA OCHRONNE DZIECI

      Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska i Jarosław Pinkas Główny Inspektor Sanitarny skierowali w czwartek, 8 listopada br. do dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych oraz rodziców specjalny list dotyczący zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom przed skutkami chorób zakaźnych.

31.10.2018

Dzień Komisji Edukacji Narodowej

      Dnia 12 października 2018r. z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej, powszechnie zwanym Dniem Edukacji, w naszej szkole została zorganizowana uroczystość. Uczniowie pod opieką p. M. Szwajdy przygotowali program artystyczny, który zaprezentowali nie tylko przed gronem pedagogicznym i społecznością uczniowską, ale także przed znamienitymi gośćmi. Naszą uroczystość uświetnili swoją obecnością przedstawiciele Polskiego Związku Kombatantów. Po uroczystości nauczyciele zostali zaproszeni na słodkie co nie co , do kawiarenki przygotowanej przez uczniów.

30.10.2018

Spotkanie ze sztuką

      Zgodnie z wieloletnią tradycją szkoły i w tym roku szkolnym nadszedł czas na wspólny wieczór teatralny, na który w październiku zaprosiła grupę uczniów pani Ewa Gawęcka. Tym razem młodzież poznała jakże niekonwencjonalne metody leczenia w pewnej angielskiej prywatnej klinice. Taki właśnie tytuł - „Prywatna klinika” - nosi farsa wg scenariusza J. Chapmana i D. Freemana, w reżyserii Stefana Szaciłowskiego. To prawie dwie godziny dobrej zabawy, spędzone w doborowym towarzystwie znanych nam (także ze spotkań w szkole) aktorów. Leczenie w tytułowej klinice jest nadzwyczaj przyjemne, no i... bardzo skuteczne. Dlatego też każdy z głównych bohaterów z chęcią do owej kliniki powraca. Tym bardziej, że wszystko to za przyzwoleniem i namową własnych małżonek.

16.10.2018

AKCJA „TAK, POMAGAM”

      Zbiórka odzieży oraz żywności z długim terminem do spożycia (konserwy, mąka, ryż, kawa, herbata, kasza, makarony itp.)
      Caritas pragnie na święta dotrzeć z WASZĄ pomocą do jak największej liczby osób niedożywionych i żyjących w ubóstwie, aby każdy mógł się cieszyć świętami.
Otwórzcie serca dla potrzebujących.
Rzeczy te przynosicie do sali 217 do p. E. Gajos lub do p.A. Filipowskiej (każda środa lub czwartek - do grudnia 2018 roku).

01.10.2018

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

      Przedstawiamy aktualny skład Samorządu Uczniowskiego   - Przewodnicząca: Julia Rębacz  -  Zastępca:  Anna Kazmirczuk,   Członkowie:  Kukułka Stanisław, Klecha Filip, Zaborowska Kinga, Pasturczak Amanda, Woźniak Róża, Foltyn Oliwia,      Pakulska Maja, Zielazkiewicz Oliwia, Wal Karolina, Naworski Dominik, Słomiński Kacper

26.09.2018

BAZA PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH

     Uczniowie gimnazjum biorą udział w realizacji projektu edukacyjnego. Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu, z zastosowaniem różnorodnych metod. Zakres tematyczny projektu edukacyjnego może dotyczyć wybranych treści nauczania określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla gimnazjalistów lub wykraczać poza te treści.

24.08.2018

Rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego

      Rok szkolny 2018/19 w naszej szkole został zainaugurowany 3 września krótkim programem artystycznym przygotowanym przez grupę uczniów z klasy IIIC pod opieką p. M. Szwajdy i p. D Krysińskiej . Na uroczystym apelu uczniowie klas III wraz z kadrą nauczycielską rozpoczęli swój ostatni rok nauki w gimnazjum. Wszystkich gorąco powitała p. wicedyrektor E. Gawęcka, życząc uczniom sukcesów, a nauczycielom owocnej i spokojnej pracy!          więcej zdjęć na FB

25.06.2018

CHWYTAJ DZIEŃ, Zbieraj pąki róż, póki możesz

      Jeszcze kilka dni temu wszyscy razem pląsali w tanecznym korowodzie - trwaj chwilo, trwaj, jesteś taka piękna… - nikt nie myślał o rozstaniu i pożegnaniu. 22 czerwca na gali z okazji zakończenia nauki po raz ostatni spotkali się absolwenci, dyrektor oddziałów gimnazjalnych pani Ewa Gawęcka, nauczyciele, rodzice, pracownicy administracji i obsługi. Uroczystość poprowadzili konferansjerzy z klas trzecich: Klaudia, Maks i Jakub. Pani dyrektor pogratulowała uczniom, podziękowała nauczycielom za trud włożony w edukację młodego człowieka.

21.06.2018

ACH, CO TO BYŁ ZA BAL!

      Dzień 14 czerwca na pewno na długo zapisze się w pamięci uczniów, nauczycieli i rodziców obecnych w kameralnej restauracji Pod Aniołem. Pani dyrektor Urszula Majdan oraz wicedyrektor Ewa Gawęcka powitały ciepło wszystkie przybyłe osoby, podziękowały za stosowny ubiór i życzyły dobrej zabawy. Kiedy wskazówki zegara wybiły godzinę osiemnastą, uczniowie klas trzecich usłyszeli znane skądinąd słowa: Poloneza czas zacząć!  Nasze koleżanki w koktajlowych sukienkach podkreślających naturalną urodę i wdzięk, przystojni młodzi mężczyźni w białych koszulach i w garniturach zatańczyli poloneza do choreografii przygotowanej przez panią Jolantę Dębską, nauczycielkę muzyki. Z zachwytem w oczach, z dumą w sercu, nauczyciele oraz rodzice podziwiali wykonawców tego narodowego tańca polskiego.

21.06.2018

W SALI RYCERSKIEJ URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO

KONFERENCJA 100-LECIA POLITYKI SPOŁECZNEJ PRZESZŁOŚĆ – TERAŹNIEJSZOŚĆ – PRZYSZŁOŚĆ odbyła się w Szczecinie 21 czerwca. Jako szkoła współpracująca z kombatantami otrzymaliśmy zaproszenie na tę uroczystość. W oficjalnej części spotkania uhonorowano najbardziej zasłużonych w walce o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

20.06.2018

INSPIRUJĄCA ROZMOWA... MIĘDZY WIERSZAMI

      Czerwiec – to najpiękniejszy miesiąc w roku szkolnym, materiał z przedmiotów
i lektury omówione, oceny poprawione. Już za chwilę wakacje! A póki co błękitne niebo, słońce za oknem, sprzyjają ostatnim wspólnym klasowym spacerom. Kawiarnia literacka „Między wierszami” na Jasnych Błoniach to ulubione miejsce spotkań niektórych uczniów naszej szkoły. Bo tutaj znaleźć można coś dla ciała i dla duszy. Do urokliwego wnętrza kawiarni zaprasza nie tylko cudownie rozkoszna woń domowych ciast i deserów, aromat świeżo parzonej kawy, naturalne lody własnej produkcji.

18.06.2018

EGZAMINY POPRAWKOWE

27.08.2018 r. (poniedziałek):     • J. POLSKI - godz. 900 ; sala nr 216,                                                            • CHEMIA - godz. 900; sala nr 216,                                        • MATEMATYKA - godz. 900;  sala  nr  216         

26.06.2018

Program "Dobry start, 300 dla ucznia".

      Rząd ustanowił program „Dobry Start”, na podstawie którego rodziny otrzymają raz w roku 300 złotych na każde dziecko uczące się w szkole – bez względu na dochody. Po raz pierwszy świadczenie trafi do rodzin w tym roku.

15.06.2018

WYSTAWA W BIBILIOTECE NIEMIECKIEJ W KSIĄŻNICY POMORSKIEJ

      Wszyscy myślą już o wakacjach i błogim lenistwie, a my na przekór nicnierobieniu, postanowiliśmy poobcować z kulturą. Skorzystaliśmy z zaproszenia Biblioteki Niemieckiej, by obejrzeć wystawę ilustrowanych książek dla dzieci. W 2016 roku pokazano ją na Targach Książki we Frankfurcie nad Menem. Ekspozycja prezentuje różnorodność stylów i trendów we współczesnym ilustratorstwie. Wszystkie dostępne w bibliotece pozycje (85 książek dla dzieci i młodzieży w różnym wieku) zilustrowane zostały przez niemieckich artystów takich jak: Julia Friese, Janosch – znany także w Polsce, Tobias Krejtschi, Peter Schössow i wielu innych.

14.06.2018

O POMOCY, KTÓRA MOŻE URATOWAĆ KOMUŚ ŻYCIE

       Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest niezmiernie ważna w codziennym życiu. Konkurs o takiej tematyce od dawna cieszy się zainteresowaniem wśród uczniów. Jest to dowód na to, że młodzież lubi pomagać w potrzebie drugiemu człowiekowi. W naszej szkole 13 czerwca dla uczniów klas trzecich odbył się szkolny konkurs wiedzy z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Jego celem była popularyzacja idei pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. W konkursie wzięło udział 15 uczestników.

11.06.2018

BERLIŃSKIE ZOO I BERLIN po prostu nas zachwycają!

      Tak jak sobie kiedyś obiecaliśmy, wróciliśmy do miasta, które ciągle nas przyciąga i odsłania nowe miejsca. Byliśmy już w „Pergamonie”, „Muzeum Techniki i Komunikacji”, „Muzeum – Story of Berlin”, wielokrotnie na jarmarku bożonarodzeniowym. Tym razem skorzystaliśmy z pięknej pogody i wybraliśmy się na zwiedzanie berlińskiego zoo, największego na świecie pod względem ilości zwierząt - ponad 20.000 na 33 hektarach zieleni – a wśród nich mnóstwo zagrożonych gatunków. Jedną z wielu atrakcji dla nas i odwiedzających ogród była jedyna w Niemczech panda wielka. Poza tym obserwowaliśmy zwierzęta w porze ich karmienia i słuchaliśmy komentarza opiekunów. I tu przydała się znajomość języka niemieckiego, bo poznaliśmy o zwierzakach wiele ciekawostek. Nam udało się też obserwować dokarmianie goryli, pand i wilków polarnych. Dla młodszych, ale również i starszych, ciekawym doświadczeniem jest kącik „Hans im Glück”, w którym można pogłaskać i samodzielnie dokarmiać kozy, owce, koniki i osiołki.

04.06.2018

Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz

      O tym, że w życiu najważniejsze jest zdrowie pisał w swojej fraszce Jan Kochanowski. A czy dzisiaj słowa poety straciły na aktualności? W wiecznym pędzie, zabiegani, sfrustrowani, nie słuchamy naszego organizmu. Dopiero kontuzja podczas gry w squasha, wypadek samochodowy czy choroba zmieniają życiowe priorytety. O tym, jak ważna jest profilaktykai prowadzenie zdrowego aktywnego trybu życia, 28 maja opowiedział Krzysztof Michalczyk, chirurg ze szpitala przy ul. Arkońskiej, na spotkaniu z uczniami naszej szkoły.

01.06.2018

TURNIEJ KOSZYKÓWKI

      Chłopięcy Turniej Koszykówki „Liga trójek” zorganizowany przez p. Annę Kowalczuk rozegrano 25 maja. Do rozgrywek zgłosiło się pięć drużyn :
• „FC Krzaki”
• „Vorpal Swords”
• „Black Panther s”
• „Biała siła trochę czarnej”
• „FC Husaria Szczecin”

21.05.2018

Honor Polaka plami, kto pisze z błędami

      Ortograficzna corrida, tj. walka z bykami, w tym wypadku ortograficznymi, miała miejsce 17 maja w sali języka polskiego. Do napisania dyktanda zasiedli w ławkach uczniowie z klas drugich i trzecich. W specjalnie wybranym tekście aż roiło się od wyrazów–pułapek. „Niepokój ortograficzny” uczestników rósł z minuty na minutę. Choć znajomość reguł ułatwiała podjęcie decyzji, jak należy poprawnie napisać, nierzadko dyktowane frazy przysparzały kłopot piszącym.

18.05.2018

"CHEMIA WOKÓŁ NAS"

      26 kwietnia w czasie długiej przerwy obiadowej uczniowie klas 2 i 3 gimnazjalnych uczestniczyli w zabawie "Chemia Wokół Nas", przygotowanej przez uczniów z klasy 7c Szkoły Podstawowej nr 46 w Szczecinie - Marcela Bartczaka, Urszulę Wesołowską i Oliwię Sobaś - a poprowadzonej brawurowo przez naszą wspólną nauczycielkę chemii Agnieszkę Olender. Zabawa polegała na odpowiadaniu na proste pytania odnośnie chemii w życiu codziennym. Do wygrania były pyszne ciasta, a w niektórych ciastach znajdowały się bony, które zwalniały z odpowiedzi i niezapowiedzianych kartkówek.
zobacz więcej zdjęć..

15.05.2018

GOŚCIE PO RAZ KOLEJNY

      Tym razem nasze zaproszenie 23 kwietnia w poniedziałek przyjęły uczennice XVIII LOw Szczecinie i trener UKS „OSIEMNASTKA” p. Tomasz Kławsiuć. Jednym z punktów spotkania była lekcja otwarta wyc howania fizycznego. Nasze trzecioklasistki rzetelnie wykonywały ćwiczenia z zakresu techniki piłki siatkowej, obserwowały  zajęcia oraz aktywnie w nich uczestniczyły, prezentując swoje umiejętności takie jak: poruszanie się po boisku, odbicia, atak, rozgrywanie piłkiw grze właściwej.

15.05.2018

FINAŁ TURNIEJOWYCH SPOTKAŃ SIATKARZY

      Promocyjny Turniej Piłki Siatkowej Szkół Gimnazjalnych, w którym tym razem uczestniczyli chłopcy, odbył się 24 kwietnia. W czternastej już edycji wzięły udział drużyny z trzech szkół. I tak po zaciętej rywalizacji -

11.05.2018

HISTORIA POLSKI A PATRIOTYZM

      Rok szkolny 2017/2018 ogłoszony został „Rokiem dla Niepodległej”. W związku z tym uczniowie naszej szkoły podejmowali szereg działań, mających na celu świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości, a także rozbudzanie i umacnianie szeroko pojmowanych postaw patriotycznych. Jednym z nich było przeprowadzenie konkursu wiedzy pt. „Historia Polski a patriotyzm”, realizowanego w ramach ogólnopolskiego projektu Szkoła Młodych Patriotów. Do szlachetnej rywalizacji przystąpili reprezentanci wszystkich klas.

10.05.2018

Wszystko co piękne jest przemija. Wszystko co piękne jest zostaje…

      Na zakończenie teatralnych wieczorów 26 kwietnia wybraliśmy się  do Teatru Polskiego na Mayday Ray’a Cooney’a. To historia taksówkarza, któremu los płata figla. Wygodne życie bohatera u boku dwóch kobiet zamienia się w lawinę niespodziewanych przypadków i zbiegów okoliczności. Po raz ostatni w sezonie 2017/2018 podziwialiśmy na scenie grę dobrze nam znanych i lubianych aktorów. Tym razem szczególnie zwróciliśmy uwagę na Mateusza Kostrzyńskiego - żądnego sensacji reportera - którego mieliśmy przyjemność gościć w szkole.

27.04.2018

„ZIEMIA NASZA PLANETA"

      Z okazji „Dni nauk przyrodniczych i ścisłych” 25 kwietnia odbył się konkurs ekologi czny  „Ziemia nasza planeta”. Dwuosobowe drużyny z każdej klasy rywalizowałyo zwycięstwo w  wielu konkurencjach. Quiz ekologiczny składał się z 23 pytań zamkniętychi pięciu zadań otwartych. Uczniowie rozpoznawali rośliny, z literowej rozsypanki układal ii wyjaśniali dwa pojęcia ekologiczne, na mapie Polski zaznaczali dziesięć parków narodowych, rozpoznawali skały oraz podawali sposób powstawania. Na zakończenie każda drużyna otrzymała pięć zdjęć różnych odpadów, które musiała przydzielić do odpowiedniego pojemnika. W trakcie rozwiązywania zadań uczniowie obserwowali stale zmieniającą się,w zależności od udzielenia prawidłowej odpowiedzi, swoją pozycję. Wszystkie drużyny pracowały z zapałem, jednak tylko najlepsi otrzymali dyplomy i skromny upominek. A oto zwycięzcy:

06.04.2018

Podsłyszane zza kurtyny…

      W naszej szkole 19 marca z cyklu zajęć zawodoznawczych odbyło się „zakulisowe spotkanie” z Mateuszem Kostrzyńskim aktorem Teatru Polskiego w Szczecinie. Gość zaproszony przez młodzież jest absolwentem PWST we Wrocławiu. Dzisiaj można podziwiać talent Mateusza Kostrzyńskiego m.in. w spektaklach takich jak „Kogut w rosole” czy „Mayday”.

26.03.2018

Hej, paletki w dłoń!

      Kto żyw biegł do sali gimnastycznej w piątek 23 marca, by obserwować sportowe rozgrywki. Tym razem to nasze białogłowy stanęły w turniejowych szrankach o Mistrzostwo Szkoły w zawodach badmintona. Trzygodzinne spotkanie przebiegło w miłej, przyjacielskiej atmosferze, a to za sprawą licznie przybył ych młodych rycerzy, którzy z oddaniem kibicowali wybrankom swojego serca. Do rywalizacji przy siatce stanęło 16 zawodniczek. Turniej został rozegrany systemem pucharowym.

11.03.2018

I niedzielny wieczór może być przyjemny…

      ...przekonali się o tym 4 marca nasi uczniowie, którzy ten czas spędzili w miłym towarzystwie pani Ewy Gawęckiej i Anny Tchoryk :)   w ulubionym miejscu, oczywiście w Teatrze Polskim. Czwarty już wieczór teatralny zachęcił do tego, by „uwierzyć w duchy”, gdyż to właśnie one wystąpiły w przedstawieniu w roli głównej. Kto pragnie poznać bliżej historię tragicznego wypadku i dowiedzieć się, dlaczego bezdzietne małżeństwo Jack i Suzie Cameron, wciąż przebywają w swojej ziemskiej posiadłości, niech poszuka na łamach naszego szkolnego kalendarza doniesień kulturalnych.

05.03.2018

Odpowiednie dać rzeczy słowo – czy to jeszcze jest możliwe?

      Wczesną popołudniową porą 21 lutego młodzi ludzie dbający o poprawność językową mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w tym zakresie.
Spośród 28 uczestników szkolnego konkursu najbardziej wyczulonym na poprawność gramatyczną okazał się człowiek wielu talentów Maks Barski. Tuż za nim kochająca konie, miłośniczka hippiki, woltyżerki i wszystkiego, co z tym sportem jest związane Emma Miśkiewicz.

28.02.2018

Na Festiwalu Naukowym E(x)plory

      Uczniowie z klas drugich i trzecich 23 lutego z nauczycielką fizyki p. E. Gajos wzięli udział w Festiwalu E(x)plory w Technoparku Pomerania. Obejrzeli pokazy „Ryzyk - fizyk” oraz dowiedzieli się od dra Tomasza Suleja „Komu ewolucja dała skrzydła”, czyli posłuchali o prehistorycznych zwierzętach latających oraz o słynnym odkryciu szczątków gadów w Krasiejowie (woj. opolskie). Owe gady, żyjące 230 mln lat temu w triasie, erze mezozoicznej, należą do nowo opisanego przez naukowców gatunku - ozimek volans. Przedstawiciel gatunku wyglądał trochę jak skrzyżowanie węża, nietoperza i polatuchy (rodzaj wiewiórki).

27.02.2018

Samorządowe rady nie od parady...

na uczniowskie nudy na pudy.                                                              Upragniony dzwonek na przerwę, wydawałoby się moment największej aktywności umysłowej, śmiechów, chichotów, żywych rozmów. Otóż nic bardziej mylnego! Uczniowie, jakby w transie, zajmują z góry upatrzone pozycje przy stolikach na piętrze bądź podpierają ścianę holu na parterze, jakby w obawie, że zaraz runie. Następnie, ściskając w ręku – „kamyk zielony”… Nie…, oczywiście komórki, smartfony i inne fony, teleportują się do wirtualnego świata gier, czy też „buszują w zbożu”… Ależ skąd, w necie oczywiście! Dlatego prężnie działający Samorząd Uczniowski postanowił zresetować, tj. pobudzić swoich „zawieszonych gdzieś tam w czasoprzestrzeni” kolegów do nieco innej aktywności podczas przerw międzylekcyjnych.

25.02.2018

Ach, to „pieskie życie”!

      W ramach szkolnej akcji zbiórki karmy i koców dla zwierząt 21 lutego uczniowie, którym los czworonogów nie jest obojętny, z p. A. Kowalczuk odwiedzili Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt - miejsce, w którym każdy niechciany zwierzak znajdzie ciepły kąt i pełną miskę jedzenia. Tutaj bez znaczenia jest metryka, czy wygląd. Podopieczni schroniska otrzymali karmę, zabawki, smycze, miski oraz ciepłe koce i kołdry. Chociaż w ten sposób postarano się uprzyjemnić zwierzętom pobyt. Uczniowie obejrzeli cały obiekt.

24.02.2018

Jak to jest… zostawić kogoś na lodzie?

      To dopiero frajda, a jeszcze w piątek dzień po walentynkach?! Otóż, dbające o kondycję fizyczną i lubiące powracać do wspomnień z dzieciństwa, trzy nasze nauczycielki A. Kowalczuk, A. Wojdat i M. Szwajda zaprosiły swoich wychowanków, w liczbie ok. czterdziestu śmiałków, na lodowisko przy Arenie. Przygotowanie do wejścia na lód zajęło trochę czasu. Trzeba było wypożyczyć łyżwy i dopasować do swojego rozmiaru buta, co nie każdemu udało się za pierwszym razem. I w końcu w pełnym rynsztunku podekscytowani młodzi łyżwiarze ze swoimi „trenerkami” znaleźli się na tafli. Nikt nie stał przy bandzie!!! Dobrze, że ochotnicy nie musieli stąpać po cienkim lodzie… Przez 60 minut cieszyli się możliwością rozwijania i doskonalenia umiejętności jazdy na łyżwach.

21.02.2018

Komunikat dla Rodziców

Decyzją Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, na podstawie zdiagnozowanych potrzeb rodziców oraz w związku ze zmianami dotyczącymi organizacji kształcenia i wsparcia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, wynikającymi z przepisów rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej, dotyczących w szczególności: - warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym

19.02.2018

Kolejne spotkanie w Bibliotece Niemieckiej

      O tym, że bardzo lubimy odwiedzać Bibliotekę Niemiecką i Książnicę Pomorską świadczą nasze częste wizyty w tym właśnie miejscu. Ostatnio uczestniczyliśmy w lekcji biblioteczno-językowej. Zajęcia rozpoczęliśmy od myszkowania po półkach w celu wyszukania materiałów oraz informacji potrzebnych do prezentacji. Podzieleni na dwuosobowe zespoły popracowaliśmy nad poniższymi tematami:
1. Küche: die echte deutsche Küche. ( Niemiecka kuchnia)
2. Reisen: Klassenfahrt nach Berlin. (Podróże)
3. Fußball: die deutschen Top Vereine. (Niemieckie kluby piłkarskie)
4. Landeskunde: deutsche Bundesländer. (Niemieckie kraje związkowe)
5. Märchen der Gebrüder Grimm. (Bajki braci Grimm)

18.02.2018

Wieczór teatralny trzeci – a na afiszu… okno z zaskakującym widokiem

      Luty, jak wiadomo, miesiąc zakochanych :) Zatem nasi miłośnicy sztuki żywego słowa w foyer Teatru Polskiego 6. dnia wspomnianego miesiąca pośpiesznie i w wyśmienitych humorach szykowali się do obejrzenia spektaklu z tajemniczym oknem w tytule. Otóż przywołane Okno (z widokiem) na parlament przynależy do Hotelu Westminster w Londynie. Wstęp do luksusowego apartamentu numer 648 mieli tylko nieliczni. W tym minister brytyjskiego rządu Richard Willey, który zaplanował upojny wieczór z Jane Worthington, seksowną sekretarką opozycji. Całonocne obrady w znajdującym się nieopodal parlamencie miały być przykrywką dla miłosnych igraszek obojga. Niestety, nic z tego! Nastrój prysł jak bańka mydlana, gdy kochankowie dostrzegli Ciało na balkonie tytułowego okna.

05.02.2018

Niezapomniana podróż prehistorycznym wehikułem czasu

      Reprezentanci klasy 3A - Ola Kalinowska, Roksana Królak, Oliwia Kuźmitowicz, Maks Barski i Jakub Kalka przyjęli zaproszenie studentów Turystyki i Rekreacji Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego i razem z p. Anną Kowalczuk 11 stycznia wzięli udział w bardzo ciekawej zabawie „Prehistoryczny wehikuł czasu – gra miejska”. Na starcie nasza drużyna otrzymała mapę określającą przebieg trasy. Po przybyciu na wyznaczone stacje uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące prehistorycznych wynalazków, polowań na mamuta, rysunków naskalnych, teorii ewolucji „od driopiteka do człowieka” oraz jaskini mądrości i ze szkieletami.

18.12.2017

WIECZÓR W TEATRZE POLSKIM

       I kolejne spotkanie teatralne okraszone dawką dobrego humoru mamy za sobą. Tym razem w listopadzie wybór nauczycieli padł na osiemnastowieczną komedię Franciszka Bohomolca „Pijacy”. Scenarzystą i jednocześnie reżyserem spektaklu, na który została zaproszona wybrana grupa naszych gimnazjalistów jest Artur Więcek „Baron”. Rzecz dzieje się w czasach współczesnych na prowincjonalnym weselu. Jak to bywa od dawien dawna polskie wesele to okazja do dobrej zabawy zakrapianej suto alkoholem. I piją tu wszyscy, kobiety i mężczyźni, niezależnie od stanu czy pozycji społecznej.

14.12.2017

Wycieczka do Rostocku

      Tak jak obiecaliśmy w zeszłym roku, kolejny raz wybraliśmy się na jarmark bożonarodzeniowy. Tym razem jednak dla odmiany zamiast Berlina odwiedziliśmy Rostock. Tradycją naszych wycieczek jest korzystanie z okazji do poznania miejscowych muzeów, miejsc historycznych i atrakcji turystycznych. Tak też było i teraz, dlatego zanim dotarliśmy na rostocką starówkę, na której rozstawione były stoiska jarmarku, zwiedziliśmy tamtejsze Muzeum Budownictwa Okrętowego i Żeglugi (Schiffbau- und Schifffahrtsmuseum), które reklamuje się jako „największe pływające muzeum Niemiec”.

09.12.2017

Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego

      Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego, zorganizowany przez żeńską ekipę z klasy III A i III B, odbył się 30 listopada w naszej szkole. W zawodach wzięło udział 40 uczniów. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy, podczas rozgrywanych meczów, wykazali się zaciętością i wolą zwycięstwa.
      W turnieju gościnnie wystąpiła też siódma klasa ze Szkoły Podstawowej nr 46 w Szczecinie.

08.12.2017

Andrzejki 2018 - takich jeszcze nie było…

      W tym roku szkolnym nasza impreza przybrała nieco odmienny styl. Od pierwszej do ostatniej przerwy międzylekcyjnej poznawaliśmy swoją przyszłość ukrytą we wróżbach, wesoło pląsaliśmy przy dźwiękach ulubionej muzyki. Kto zdążył już stracić formę z racji zimowej aury bądź też opadł z sił pod wpływem tanecznego wysiłku i chciał podnieść nieco poziom cukru, udawał się do słodkiego zakątka. A tam, rozkoszując się aromatem i smakiem domowych wypieków, kontemplował swoją andrzejkową wróżbę…

07.12.2017

Turniej piłki siatkowej o mistrzostwo szkoły

      Październik, listopad – miesiące te upłynęły pod znakiem Turnieju Piłki Siatkowej o Mistrzostwo Szkoły. W rywalizacji wzięły udział reprezentacje klas drugich i trzecich. Swoim sportowym zacięciem popisało się 50 uczniów. A to z kolei przełożyło się na wspaniałą i emocjonującą walkę na parkiecie o palmę pierwszeństwa w zawodach. Zaszczyt bycia Mistrzami w piłce siatkowej naszej szkoły przypadł w udziale drużynie z klasy III A.

30.11.2017

Trzecioklasiści – uczestnikami warsztatów w Technikum Kreatywnym

       Jak co roku trzecioklasiści stają przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej. Czasami to poważny problem, w rozwiązaniu którego starają się pomóc też nasi nauczyciele. Z myślą o uczniach klas trzecich przyjęli oni w listopadzie zaproszenie Technikum Kreatywnego do udziału w warsztatach. To niepubliczne technikum mieszczące się przy ul. Żołnierskiej jest szkołą średnią z uprawnieniami szkoły publicznej, która kształci młodzież w zawodzie technik informatyk.  Każda grupa naszych gimnazjalistów uczestniczyła w trzech warsztatach:

20.11.2017

ZAPROSZENIE DO TEATRU POLSKIEGO

      Teatr i kino – niby pokrewne dziedziny sztuki, ale jakże odmienne w swojej istocie. Każda ma swoich zwolenników. Na deskach teatru wszystko dzieje się na żywo. Aktor gra całym sobą, nie ma możliwości powtórzenia ujęć.

17.11.2017

Mały festiwal gier planszowych

      Co można robić w dłuuuugie jesienne i zimowe wieczory? Niektórzy tradycyjnie nie rozstają się z komputerem, nie wysilają się i nie szukają innych rozwiązań, pozostali spotykają się z przyjaciółmi lub otuleni w ciepły koc czytają książki, rozwijają swoje pasje, wychodzą do kina, teatru, na koncerty. My szukaliśmy alternatywy i jeszcze innych możliwości. Wspólne chwile spędziliśmy grając w karty, państwa i miasta, kółko i krzyżyk oraz statki.

14.11.2017

Święto Niepodległości

          Obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbyły się w naszej szkole 9 listopada. Tym razem forma uroczystości miała inny charakter niż w latach poprzednich - był to quiz o tematyce niepodległościowej. Każda klasa miała przygotować plakat, kotylion oraz pieśń patriotyczną, które zostały zaprezentowane i ocenione przez Szanowne Jury. Ponadto kapitanowie poszczególnych klas odpowiadali na przygotowane pytania (4 tury po 6 pytań).

11.11.2017

MISTRZ WZORÓW FIZYCZNO-MATEMATYCZNYCH

      Nasi gimnazjaliści obdarzeni ścisłym umysłem 25 października i 3 listopadarywalizowali o tytuł Mistrza wzorów fizyczno-matematycznych. W czasie turnieju musieli poradzić sobie z zadaniami fizyczno-matematycznymi, np. do podanych wielkości fizycznych, matematycznych lub jednostek fizycznych podać symbole tych wielkości oraz wzory stosowane w celu ich obliczenia. Inne zadania polegały na uzupełnianiu wzoru wielkością fizyczną lub przekształcaniu wzorów w celu wyznaczenia danej wielkości fizycznej.
Mistrzem wzorów fizyczno-matematycznych klas drugich został:
Sebastian Ottlewski z klasy 2A
Mistrzem wzorów fizyczno-matematycznych klas trzecich został:
Maksymilian Barski z klasy 3A

10.11.2017

Kiermasz kaset video

Najlepsze bajki na dobranoc
opowiadamy sobie sami we własnej wyobraźni.                                                                              Od dawien dawna ludzie opowiadali sobie bajki, różne historie i historyjki. One ubarwiały codzienną rzeczywistość, kształtowały charakter małego człowieka, pozwalały zasnąć. Dzięki nim zawiązywała się szczególna nić pomiędzy rodzicem i dzieckiem. Postęp techniczny spowodował, że zaczęto ułatwiać sobie życie. Usypiający ciepły głos bliskiej osoby zastąpiony został przez lektora, książkę wyparło szkło telewizora, magnetofon i magnetowid. W XX wieku nastał czas na bajki animowane i kreskówki. Szkoda, że te obecne nie zawsze mają walory wychowawcze.

09.11.2017

Wycieczka do Rostocku

      Zapraszamy na wycieczkę edukacyjną do MUZEUM MORSKIEGO w ROSTOCKU (Niemcy) w dniu 14 grudnia 2017.
Program wycieczki:
• Godz. 7.30 - zbiórka uczestników przed szkołą.
• Ok. godz. 11.00 - przyjazd do Rostocku
• W godz. 11.30 – 13.30 - Zwiedzanie Muzeum Morza i Okrętów
• W godz.14.00– 15.30 - spacer po Rostockiej starówce. Przerwa na posiłek i zakupy pamiątek na tradycyjnym Jarmarku Bożonarodzeniowym.
• Ok. godz. 16.00 - wyjazd autokaru w drogę powrotną,
• Ok. godz. 19.30 - powrót do Szczecina

14.10.2017

Belfer 2017 – koncert z okazji Dnia Nauczyciela

      Dla ludzi z poczuciem humoru ten koncert jest bezpłatny (…), nie tylko my, uczniowie, przechodzimy szkołę życia – tymi słowami oraz z pewną dozą zrozumienia sytuacji, w której znaleźli się nauczyciele, 13 października przywitali publiczność konferansjerzy spotkania, Kuba z 3A i Darek z 2B.

02.10.2017

DZIEŃ CHŁOPAKA

      Dzień Chłopaka obchodzony wśród polskiej młodzieży szkolnej 30 września jest w pewnym sensie męskim albo raczej chłopięcym odpowiednikiem Dnia Kobiet. Dziewczęta, aby wyrazić swoją sympatię, składają chłopcom życzenia i wręczają drobne upominki.
      Tego szczególnego dnia w naszej szkole przedstawicielki płci pięknej postanowiły wspierać dzielnych chłopców w byciu prawdziwymi dżentelmenami. Stąd płynące z serca życzenia i nieco słodyczy :) 

21.09.2017

FIZYKA BEZ TAJEMNIC na Festiwalu Nauki

      Grupa uczniów z klas drugich i trzecich oddziału gimnazjalnego 21 września w laboratorium Instytutu Fizyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w dwuosobowych zespołach prowadziła eksperymenty fizyczne z ciepła, mechaniki, optyki i elektryczności. Młodzi naukowcy z ogromnym zaangażowaniem dokonywali pomiarów na profesjonalnych przyrządach fizycznych.

20.09.2017

Na Festiwalu Nauki w Książnicy Pomorskiej

          Kolejne spotkanie miało miejsce 19 września w Książnicy Pomorskiej im. S. Staszica w Szczecinie. Uczniowie klasy 3A i 3C skorzystali z zaproszenia nauczycielki języka polskiego p. Anny Tchoryk oraz p. Grzegorza Jobskiego nauczyciela historii i wzięli udział w wykładzie połączonym z prezentacją multimedialną na temat życia i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i innych pisarzy okresu wojny.

19.09.2017

Z wizytą na Wydziale Filologii Germańskiej

      XVII Zachodniopomorski Festiwal Nauki w Szczecinie w tym roku odbywa się w dn. 18 – 23 września. Wszystkie szczecińskie uczelnie, a także niektóre biblioteki oferują uczniom i studentom udział w dyskusjach, konkursach, pokazach, wykładach lub zajęciach terenowych. Grupa „germanistów” z naszej szkoły skorzystała z zaproszenia na wykład połączony z ćwiczeniami: „Literatura niemiecka dla dzieci i młodzieży”. Na Wydziale Filologii Germańskiej poprowadziła je pani dr Paulina Cioroch.

05.09.2017

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

      Dnia 4 września rozpoczeliśmy nowy rok szkolny 2017/2018. Wszystkim uczniom życzymy samych piątek oraz 100% frekwencji :)

30.06.2017

Pożegnanie absolwentów

      Kolejny rok szkolny za nami! 23 czerwca swoją edukację w GM 21 zakończyli uczniowie klas III. Z tej okazji grupa uczniów pod opieką polonistów: p. Moniki Szwajdy oraz Marzenny Szulc przygotawała pożegnalną uroczystość. Radość z ukończenia szkoły mieszała się ze smutkiem z powodu rozstania z tym, co towarzyszyło uczniom przez trzy lata ich edukacji. Ale w życiu już tak jest- trzeba zamknąć jedne drzwi, aby otworzyć drugie...
Przed nami zasłużone wakacje! Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy odpoczynku, słonecznych dni i niezapomnianych wrażeń

21.06.2017

BEZPIECZNE WAKACJE

      Nauczyciele języków obcych, mając na uwadze bezpieczeństwo na wakacjach, zorganizowali konkurs w dwóch językach – angielskim i niemieckim pod hasłem: BEZPIECZNE WAKACJE. Uczniowie biorący udział w konkursie musieli wykazać się nie tylko zdolnościami plastycznymi, ale również znajomością języków obcych. Wyróżnione prace można zobaczyć na naszej stronie. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i zachęcamy do uczestnictwa w przyszłym roku szkolnym.

07.06.2017

Podręczniki na nowy rok szkolny

      Uwaga uczniowie przyszłych klas II i III oraz  ich rodzice.   Zapraszamy do zapoznania się z wykazem podręczników na nowy rok szkolny 2017/2018. 

05.06.2017

Bohaterowie naszych lektur…

      Z jakiego rodu pochodził Romeo? Kogo Kochanowski opłakiwał w „Trenach”? Kto brał udział w porwaniu Danusi Jurandówny? To tylko niektóre pytania, na jakie musieli odpowiedzieć uczestnicy turnieju literackiego sprawdzającego znajomość szkolnych lektur, który odbył się 23 maja w szkolnej czytelni. Do udziału w nim zaproszono reprezentacje klas trzecich. Wszak to już niemal absolwenci, zatem kanon gimnazjalnych lektur nie powinien mieć przed nimi tajemnic. Uczniowie musieli wykazać się znajomością utworów należących do poezji, prozy oraz literatury fantasy.

27.05.2017

POTYCZKI FIZYCZNE

„Potyczki fizyczne” – to jedna z atrakcji w ramach Dni Przedmiotów Ścisłych w naszym gimnazjum. Dwuosobowe drużyny z każdej klasy 28 kwietnia zmierzyły się z różnymi ciekawymi zadaniami. Uczniowie musieli zaprojektować pojazd ułatwiający ludziom życie w przyszłości i opisać jego działanie, wykonać według podanego przepisu zabawkę fizyczną i zademonstrować jej działanie, ułożyć puzzle i rozpoznać zjawisko fizyczne oraz napisać jak ono powstaje. Inne zadania to m.in. rozpoznawanie przewodników i izolatorów prądu, praw fizycznych, przyrządów fizycznych.

01.05.2017

WYCIECZKA DO BARCELONY

PROSIMY O ZAPOZNANIE SIĘ Z WAŻNYMI INFORMACJAMI:  - Zbiórka uczestników przed szkołą w sobotę 6-go Maja o godzinie 20:45. Powrót w niedzielę 14 maja około godziny 9:00

28.04.2017

DNI PRZEDMIOTÓW ŚCISŁYCH

      W pięknych okolicznościach przyrody Parku Kasprowicza, w pobliżu amfiteatru i jeziora Rusałka 26 kwietnia zakończył się konkurs ekologiczny „Przyrodnicze warsztaty w terenie”. Dwuosobowe drużyny po drodze do celu szkicowały trasę do miejsca pierwszego postoju, określały kierunek geograficzny oraz zaznaczały trzy charakterystyczne obiekty znajdujące się na trasie. Uczestnicy konkursu musieli też rozpoznać rośliny, krzewy i drzewa, posegregować odpadki do odpowiednich pojemników.

27.04.2017

Stralsund, 27 kwietnia

      Kolejny już raz wybraliśmy się do Oceanarium w Stralsundzie. Mimo iż pogoda za oknem raczej jesienno-zimowa odbyliśmy fascynującą podróż poczynając od Bałtyku, przez Morze Północne i Cieśniny Duńskie aż po otwarty Atlantyk i Morze Arktyczne. Podziwialiśmy świat ukryty pod lustrem wody i odkrywaliśmy inną stronę naszej planety. Wystawy prezentowane w muzeum przybliżyły nam różnorodność biologiczną mórz i ich niezwykłych i zwykłych mieszkańców, takich jak: rurkopław, maszkara, ostrogony, wzdręgi, flądry, węgorze, meduzy, krewetki, iglicznie i wiele innych.

14.04.2017

Do zobaczenia, Teatrze!

      Szkolny sezon teatralny miłośnicy tej dziedziny sztuki rozpoczęli spotkaniem z Fredrowskim bohaterem Panem Geldhabem, ale we współczesnym wydaniu tego nowobogackiego parweniusza. Dobiegające z widowni salwy śmiechu i gromkie brawa na koniec, były dowodem na to, że spektakl idealnie wpasował się w gust oglądających. Dlatego niebawem wieczorową porą spotkali się ponownie w ulubionym foyer. Tym razem odwiedzili dom położony z dala od miejskiego zgiełku, należący do tragicznie zmarłego pisarza i jego uroczej żony. A w tym domu na nasze koleżanki i kolegów czekały… Przyjazne dusze. Znani i lubiani aktorzy M. Iwańska, S. Różycka i Z. Filary ponownie swoimi kreacjami poruszyli serca młodych widzów.

13.04.2017

W baśniowym świecie Hansa Christiana Andersena

      Na przełomie marca i kwietnia już po raz czwarty obchodziliśmy w Szczecinie Dni Skandynawskie. Tegoroczna edycja, odbywająca się pod hasłem "Energia inteligentnych miast", była kontynuacją rozpoczętej przed czterema laty idei stworzenia aktywnej i interdyscyplinarnej platformy współpracy pomiędzy Polską a Skandynawią. Również w naszej szkole podjęto działania mające na celu poszerzenie wiedzy o krajach skandynawskich, między innymi konkurs pięknego czytania baśni Hansa Christiana Andersena – jednego z najbardziej znanych duńskich pisarzy.

12.04.2017

Konkurs na KARTKĘ WIELKANOCNĄ w języku angielskim i niemieckim rozstrzygnięty!

Oto zwycięzcy:
Kartka Wielkanocna po angielsku
• Zielazkiewicz Oliwia (1C)
• Dawid Mehrabyan (2C)
• Janka Hawryszuk (2A)
Kartka Wielkanocna po niemiecku
• Dawid Mehrabyan (2C)
• Tomasz Kmieć (1B)
• Melania Szałajko (1A)
• Kamila Kubiak (1B)

11.04.2017

Wiosenne Porządki na Kwaterze Kombatanckiej

      W ramach nawiązanej współpracy z ZACHODNIOPOMORSKIM ZWIĄZKIEM KOMBATANÓW RP I BWP kolejny raz uczniowie naszego gimnazjum wybrali się, aby przed Wielkanocą posprzątać najbardziej zaniedbane groby i pomniki w Alei Kombatanckiej.
Bardzo dziękuję za pomoc i zaangażowanie:
Pawłowi, Dominikowi, Hubertowi i Kacprowi z klasy 1C, Dawidowi, Danielowi i Konradowi z 2C, Julce, Zuzi , Kamili i Wiktorii z klasy 2B

10.04.2017

DZIEŃ FANTASTYKI

Nareszcie spełniło się marzenie, by zostać Lordem Waderem, Jackiem Sparrow czy Mumią!   Ach, 27 marca cóż za fantastyczny szkolny dzień! Po pierwsze, przebraliśmy się za ulubione postaci z naszych filmów. To nie wszystko! Po drugie, każda klasa wymyśliła wierszyk bądź związaną ze szkołą piosenkę, której motywem przewodnim była fantastyka.

08.04.2017

UWAGA, TRZECIOKLASIŚCI!!! egzamin gimnazjalny: 19 – 21 kwietnia

Obecność wszystkich uczniów klas trzecich jest obowiązkowa.  Godzina zbiórki w szkole – 8:30.      Po zakończeniu pierwszej części egzaminu zdający po cichu przechodzą do wyznaczonej sali i tam również zachowują spokój.   

30.03.2017

KONKURS INFORMATYCZNY „SCI#CODE”

      Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji KONKURSU INFORMATYCZNEGO „SCI#CODE”, którego organizatorem było Technikum Informatyczne SCI w Szczecinie, odznaczone tytułem "ZŁOTEJ SZKOŁY 2017" w Polsce.
        Konkurs, organizowany cyklicznie od kilku lat, skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego i ma na celu upowszechnianie wiedzy z zakresu przedmiotów informatycznych, rozwijanie zainteresowań informatycznych wraz z przygotowaniem młodzieży do funkcjonowania w społeczeństwie informatycznym a także rozszerzanie współpracy nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych z nauczycielami szkół gimnazjalnych.

27.03.2017

Wszystko o kolejnym projekcie, czyli…

Woda – źródło życia czy zagrożenie?  Projekt zrealizowany przez uczennice z klasy 3B: Karolinę Kowalczyk, Nikolę Gmińską oraz Martynę Synak pod opieką nauczyciela geografii Doroty Krysińskiej miał na celu upowszechnienie wiedzy o zasobach wodnych Ziemi, o roli wody w przyrodzie, o zagrożeniach, jakie może ona stwarzać, o źródłach i skutkach zanieczyszczeń.

16.03.2017

Wyjątkowy Czas dla Ciebie Młody Człowieku

      Wielki Post, który rozpoczyna Środa Popielcowa, to czas szczególny. Czas wyciszenia, modlitwy i pokuty. Dobrze przeżyte rekolekcje dają nam szansę nie tylko na zbliżenie się do Boga, ale też na zastanowienie się nad sobą i dostrzeżenie ukrytego piękna.

12.02.2017

FERIE ZIMOWE :)

          Rozpoczęły się długo oczekiwane przez wszystkich ferie zimowe. W naszym województwie trwają one od 13 do 26 lutego Życzymy udanego wypoczynku i przypominamy o zachowywaniu zasad bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw. 

28.01.2017

Apel podsumowujący pierwsze półrocze

      PRZYSZEDŁ CZAS NA...  podsumowanie i nagrody dla tych, którzy swoją postawą i obowiązkowością zasłużyli na wyróżnienie. Oto zestawienie najważniejszych informacji:   

28.01.2017

SPOSÓB NA ENIGMĘ

        Asy wywiadu u Jamesa Bonda prezesa tajnej agencji detektywistycznej :) , Ruda, Czarna i Kukurydza, 18 stycznia w sali 208 w gabinecie przesłuchań, w którym na co dzień pracuje wyżej wspomniany Bond, James Bond – pani Monika Stachowska :)  przedstawiły przybyłym świadkom - uczniom klasy 1C - efekty swoich dociekań w bardzo zawiłym temacie, mającym związek z szyfrowaniem i kodowaniem dowodów w sprawie… To tyle z relacji zakręconego reportera.

24.01.2017

Projekt edukacyjny „Każdy może oszczędzać energię elektryczną”

      20 stycznia uczniowie kl.2C: J. Marciniak i P. Buńkowski oraz uczniowie kl.3b: B. Błosiński i M. Kwiatkowski zaprezentowali swój projekt „Każdy może oszczędzać energię elektryczną”. Opiekunem projektu była p. E. Gajos - nauczycielki fizyki. Prezentację obejrzeli uczniowie kl.2C oraz p. A. Tchoryk. Podczas realizacji projektu uczniowie szukali odpowiedzi na pytanie: gdzie i do jakich celów w gospodarstwie domowym zużywa się najwięcej energii elektrycznej oraz sporządzili i przeprowadzili ankietę o oszczędzaniu wśród kupujących sprzęt RTV/AGD.

02.01.2017

Święta to czas, kiedy Bóg się rodzi, kiedy moc truchleje, kiedy cały świat kochamy.

      Koncert kolęd i piosenki bożonarodzeniowej z udziałem uczniów, Dyrekcji, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi 22 grudnia odbył się w naszym Zakątku Teatralnym. Blask światełek, inna niż zwykle choinka, bo z drewnianych skrzynek ślicznie ubrana w świąteczne kartki autorstwa naszych uczniów, cieszyła oczy przybyłych gości. Mikołajkowe czapeczki, białe bluzki, ciemne sukienki dziewcząt, elegancko ubrani chłopcy – wszystko tworzyło świąteczny klimat. Niebo gwiaździste, bajkowe postaci uśmiechające się na ekranie z karaoke zapraszały do wspólnego śpiewania.

14.12.2016

Koncert kolęd i piosenki bożonarodzeniowej

"(...) Niechaj ziemię rozśpiewa kolęda,     Każdy dom i każdego z nas,  Niechaj piękne Bożonarodzeniowe Święta  Niosą wszystkim betlejemski blask."

18.12.2016

W poszukiwaniu „Przyjaznych dusz”… w Teatrze Polskim

      Nie zawsze jest tak, jak byśmy chcieli. Bezsilność nas przytłacza, gdy nagle wszystko zmienia się na dobre. Czy to za sprawą naszego Anioła Stróża i dobrych duchów? Czy wiara w ich moc ma wpływ na nasze życie? Odpowiedzi szukali sympatycy wieczorów teatralnych, tym razem w deszczową niedzielę 18 grudnia podczas spektaklu „Przyjazne dusze” w reżyserii Stefana Szaciłowskiego. Mimo że opowiedziana ze sceny historia małżeństwa znanego pisarza Jamesa Camerona ma wymiar komediowy, poruszyła ona młodych odbiorców wzbudzając refleksję na temat kruchości życia i ulotności chwili.

15.12.2016

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

1 grudnia - konkurs czytania dzieł Adama Mickiewicza
I. miejsce – Nika Szymańska z kl. 2A
II. miejsce – Wiktoria Nabakowska z kl. 1A
III. miejsce - Kasia Kolaszyńska z kl. 2C
2 grudnia uczniowie wykazali się wiedzą na temat życia i twórczości poety.
W wieloboju mickiewiczowskim zwyciężyli reprezentanci kl.2A i 2C: Ola Kalinowska, Karolina Ćwiklińska, Kasia Kolaszyńska i Dawid Mehrabyan. Drugie miejsce zajęli uczniowie kl.1A: Sebastian Ottlewski i Kacper Błaszak.
Zwycięzcami konkursu plastycznego na ilustrację do wybranego utworu naszego Patrona zostali: Patryk Bakalarz z kl.2C, Janka Hawryszuk z kl.2A, Gabrysia Świątek z kl.3A i Martyna Fragiel z kl.1A.

09.12.2016

Na świątecznym jarmarku w Berlinie

      Jarmarki Bożonarodzeniowe w Berlinie przyciągają turystów z całego świata. My również zapragnęliśmy kolejny raz poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia, zrobić przedświąteczne zakupy, skosztować pierników, gorącej czekolady i pieczonych jabłek.
      Tradycyjnie jednak zanim pojawiliśmy się na Alexanerplatz, na jednym z większych berlińskich jarmarków, zwiedziliśmy miasto i muzeum. Tym razem wybraliśmy się do Muzeum Techniki. Jest to jedno z najciekawszych i najchętniej odwiedzanych muzeów w stolicy Niemiec. Zobaczyć w nim można wystawy związane z kolejnictwem (40 oryginalnych lokomotyw i wagonów), lotnictwem (kilkadziesiąt samolotów) i transportem morskim oraz wystawy starych samochodów, rowerów . „Starsza” część muzeum przedstawia również historię włókiennictwa i tkactwa, fotografii i farmacji.
      Jeden dzień w Berlinie to niestety za mało i za krótko, żeby poznać miasto, zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca i zabytki, pospacerować ulicami i poczuć atmosferę trzeciej pod względem wielkość stolicy Europy. Wielu z nas zamierza wrócić tu w najbliższym czasie.          zobacz więcej..

14.11.2016

Miasto Nauki zaprasza

               Uczniowie klas drugich z panią Ewą Gajos, nauczycielką fizyki, 3 listopada wybrali się do Miasta Nauki, by na interaktywnej wystawie poznać takie zagadnienia jak: odbicie, załamanie, rozszczepienie światła, efekt stroboskopowy, miraż, prawdziwe lustro, dyfrakcja, polaryzacja. Przeprowadzali też doświadczenia inspirujące do odkrywania i zrozumienia wielu zjawisk fizycznych. Największą atrakcją dla naszych gimnazjalistów okazał się „wirujący domek”. Zwracał on uwagę na potęgę umysłu i działań, których nie można w pełni kontrolować. Oprócz eksperymentowania uczniowie mogli wykazać się logicznym myśleniem i wiedzą matematyczną przy rozwiązywaniu łamigłówek i budowaniu brył.

10.11.2016

KSIĄŻKI ZNÓW W MODZIE

      Klub Czytelnika tym razem zaprosił społeczność gimnazjalną do… książkobrania. Uczennice klasy 2A: Karolina Ćwiklińska, Sandra Gajdulewicz i Nika Szymańska nie tylko zadbały o to, by wcześniej zgromadzone w szkolnej bibliotece pozycje wydawnicze w dn. 9 – 10 listopada zostały odpowiednio wyeksponowane, ale też w czasie zebrań zachęcały rodziców do wyszukiwania i zabierania książek do domu. Na specjalnie przygotowanym w holu stoisku znalazły się przyniesione przez młodzież, nauczycieli i pracowników szkoły książki. Wśród uwolnionych książek - słowników, leksykonów, encyklopedii, utworów beletrystycznych – miłośnicy czytania mogli znaleźć coś dla siebie.

29.10.2016

Recykling to ważna sprawa, ale i zabawa.

      Uczniowie Gimnazjum nr 21 w Szczecinie pod opieką p. Beaty Jasinskiej oraz przy wsparciu Klubu Sportowego „Lwy Morskie” oraz Szczecińskiej Szkoły Dalekowschodnich Sztuk Walk „Orkan” 28 października zorganizowali festyn sportowo - integracyjny dla przedszkolaków pod hasłem „Recykling to ważna sprawa, ale i zabawa”. Szczecińskie przedszkola zaproszone do udziału w przedsięwzięciu, to Publiczne Przedszkole nr 64 „Rusałka” oraz Niepubliczne Przedszkole Sportowo – Językowe „Zielony Miś”.

27.10.2016

Spotkanie z aktorami Teatru Polskiego

      25 października 2016r. , w naszym gimnazjum, w ramach edukacji teatralnej prowadzonej przez p. Monikę Szwajdę, odbyło się spotkanie z aktorami Teatru Polskiego- p. M. Iwanską i p. M. Kupcem, którzy po raz kolejny wprowadzali uczniów klas I w tajniki teatru i dramatu antycznego. Dodatkowo aktorzy zagrali fragmenty starożytnych dramatów: tragedii Sofoklesa- Antygony i komedii Arystofanesa - Chmur. W komedii grę aktorów wsparł uczeń klasy IA- Kacper Pawłowski, który zagrał rolę służącego. Wszyscy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

25.10.2016

Konkurs Pięknego Czytania Prozy Henryka Sienkiewicza

      Czytam, więc jestem – tak zatytułowały swój projekt edukacyjny członkinie Klubu Czytelnika - uczennice klasy 2B: Kasia Szuścik i Zuzia Ilnicka, Kasia Kolaszyńska z 2C oraz z klasy 3B: Iza Faleńczyk oraz Zuzia Parulska.
      Henryk Sienkiewicz został wybrany na patrona 2016 roku, bo właśnie teraz przypada setna rocznica śmierci tego Wielkiego Polaka, ambasadora polskości, który w czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc swoich rodaków. W ramach projektu dziewczęta ogłosiły Konkurs Pięknego Czytania Prozy Henryka Sienkiewicza, który poprowadziły 25 października w szkolnej czytelni. Do pracy w jury została zaproszona pani Dyrektor Jadwiga Adamczewska i polonistki: Marzenna Szulc oraz Monika Szwajda.

19.10.2016

SEN O WARSZAWIE

… ziścił się dla wybrańców - uczniów klasy 2A, w dniach 7- 9 października 2016 r. Celem wizyty młodych naukowców było Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Pałac Kultury i Nauki na placu Defilad to pierwszy obiekt, który zobaczyli nasi podróżnicy. Zmęczeni udali się na krótki odpoczynek do „Tatamki” – hostelu na Wybrzeżu Kościuszkowskim. A bar „ Syrenka” zadbał, by nie burczało im w brzuchach podczas zwiedzania Planetarium w Centrum Nauki Kopernik.

18.10.2016

Festiwal Czytania "Odkrywcy Wyobraźni"

      To już czwarta edycja Festiwalu Czytania "Odkrywcy Wyobraźni". Program imprezy przebogaty. Zaangażowane ciekawe osobistości ze świata teatru i telewizji. Z przyjemnością słuchało się Piotra Cyrwusa czy też Wiktora Zborowskiego czytającego Mistrza i Małgorzatę Michaiła Bułhakowa. Henryk Sienkiewicz jest patronem 2016 roku, dlatego też Klub Czytelnika odwiedził Książnicę Pomorską 16 października w ostatni dzień Festiwalu, aby w zaciszu Sali Pod Piramidą w skupieniu posłuchać fragmentu W pustyni i w puszczy czytanego przez Sławomira Orzechowskiego aktora teatralnego i filmowego.

17.10.2016

Sezon teatralny ruszył pełną parą!

      W bieżącym roku szkolnym nasze teatralne wieczory rozpoczęła inscenizacja Fredrowskiego Pana Geldhaba w reżyserii Janusza Cichockiego. Wybrali się na nią w Dzień Edukacji Narodowej 14 października uczniowie i nauczyciele a także absolwenci Gimnazjum nr 21. Historia tytułowego bohatera, którego najważniejszym celem w życiu jest kariera i zdobycie jak największego majątku, mimo że pochodzi z dziewiętnastowiecznego utworu, jest nadal aktualna. Temat sztuki pokazany w krzywym zwierciadle oddaje groteskowość sytuacji i postaci, co z kolei stanowi duże wyzwanie dla aktorskich kreacji.

14.10.2016

Dzień Edukacji Narodowej oraz ślubowanie pierwszoklasistów

      14 października - Dzień Edukacji Narodowej to w naszym gimnazjum podwójne święto, obchodzone nie tylko przez pracowników szkoły, ale również pierwszoklasistów. Właśnie wtedy nasi młodsi koledzy składają ślubowanie i zostają oficjalnie przyjęci w poczet uczniów Gimnazjum nr 21 im. Adama Mickiewicza.                            zobacz więcej zdjęć..

04.10.2016

DZIEŃ CHŁOPAKA

      30 września w naszym gimnazjum odbyły się potyczki konkursowe z okazji dnia chłopaka. Nasi mężczyźni malowali sobie paznokcie na czas, jak również rozpoznawali zapachy. W zamian otrzymywali słodki poczęstunek i kilka miłych słów od naszych dziewcząt. Tą szybką zabawę na przerwie przygotował oczywiście Samorząd Uczniowski pod nadzorem p. Agnieszki Olender.

03.10.2016

Klub Czytelnika na spotkaniu z Henrykiem Sienkiewiczem

      W bieżącym roku przypada setna rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza, człowieka o którym Bolesław Prus napisał: Żaden pisarz polski nie zdobył tylu naraz laurów, wyrazów i dowodów uznania, szacunku, uwielbienia.

30.09.2016

Świadomie Pomagamy Innym – Gimnazjum nr 21 nie ŚPI, ale wspiera potrzebujących

      Bezinteresowna pomoc, odpowiedzialność, wolontariat – to hasła wciąż aktualne. Uczniowie naszego gimnazjum chętnie pomagają innym, szanują drugiego człowieka i kreatywnie spędzają czas wolny. W ubiegłą niedzielę 25 września 2016 roku wzięli udział w biegu charytatywnym pod hasłem „Bieg PoMoc”. Wpisowe w całości przeznaczone zostało na leczenie Kasi Gryglas.
      Atmosfera spotkania cudowna, przedział wiekowy od przedszkola do seniora. Uczestnicy z różnych powodów wzięli udział w tym przedsięwzięciu. Jedni biegli dla zdrowia, drudzy, żeby się wyciszyć i odprężyć, my natomiast biegliśmy, aby pomóc.

29.09.2016

Młodzi naukowcy na XVI Festiwalu Nauki

      Nasi gimnazjaliści wraz z nauczycielką fizyki p. Ewą Gajos po raz kolejny uczestniczyli w wykładach oferowanych przez szczecińskie uczelnie w ramach już XVI Festiwalu Nauki. Wykład „Odnawialne źródła energii - dlaczego warto w nie inwestować?” wygłoszony przez p. dr M. Świątek na Uniwersytecie Szczecińskim dostarczył uczniom sporej dawki wiedzy o globalnym ociepleniu klimatu, zanieczyszczeniu środowiska dwutlenkiem węgla i korzyściach płynących podczas stosowania odnawialnych źródeł energii. Na Wydziale Inżynierii i Mechatroniki uczniowie wysłuchali informacji o falach elektromagnetycznych i obejrzeli wiele ciekawych eksperymentów związanych ze zjawiskami fizycznymi. Wszystko to przedstawił p. mgr Ł. Juszczak. Natomiast z wykładu „Tajemnice płatków śniegu” wygłoszonego przez p. dr D. Piwowarską młodzi naukowcy dowiedzieli się mnóstwo ciekawych rzeczy o kształtach płatków śniegu, o mechanizmie powstawania płatków śniegu i o tym, jak domowym sposobem wykonać śnieg. Multimedialne prezentacje i wszystkie doświadczenia towarzyszące wykładom cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

28.09.2016

W Bibliotece Niemieckiej na wystawie „Live is Life”

      Wystawa „Live is Life” prezentuje wybór najlepszych niemieckich powieści graficznych, które wzbudzają coraz większe zainteresowanie wśród rysowników i czytelników. Oglądaliśmy komiksy inspirowane współczesną literaturą i historią o tematyce społecznej i obyczajowej. Wszystkie prezentowane pozycje, co nie zdarza się często na wystawach, mogliśmy wziąć do rąk, obejrzeć, poczytać. Wystawa prezentująca 38 tytułów powstała na bazie kolekcji „Najnowsze powieści graficzne z Niemiec” należącej do niemieckiego dziennikarza „Frankfurter Allgemiene Zeitung” Andreasa Platthausa.  ...A na wystawę zaprosiła nas nauczycielka języka niemieckiego p. Agnieszka Filipowska.

27.09.2016

KONKURSY PRZEDMIOTOWE

      Szanowni Rodzice!  Informujemy, że konkursy przedmiotowe w Gimnazjum nr 21 im. A. Mickiewicza w Szczecinie w roku szkolnym 2016/2017 - eliminacje szkolne - będą odbywały się w terminie 3 - 7 października.

02.09.2016

Inauguracja roku szkolnego 2016/2017

     1 września, w ten słoneczny dzień, opaleni i wypoczęci – wciąż w wakacyjnych nastrojach – rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Powitaliśmy uczniów klas pierwszych i ich rodziców, naszych nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły, z uwagą wysłuchaliśmy przemówienia p. dyrektor Jadwigi Adamczewskiej.
Później przy dźwiękach jakże znamiennych słów piosenki:

24.06.2016

Pożegnanie absolwentów.

      W piątek 24 czerwca w naszym Gimnazjum uroczyście pożegnaliśmy uczniów klas trzecich. Pożegnalny apel wraz z częścią artystyczną przygotowali uczniowie pod opieką p. Moniki Szwajdy oraz Marzenny Szulc. Było uroczyście.. ale także z humorem i wzruszająco, bo niejednemu z nas zakręciła się łezka w oku. Przed nami wakacje! Wszystkim życzymy słońca, radości i  odpoczynku.                             zobacz więcej zdjęć..

24.06.2016

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

W czerwcu się okaże, co nam Bóg da w darze.                              Jakże wymowne jest owo powiedzenie w kontekście zakończenia roku szkolnego. Dla jednych oceny na świadectwie są owocem ich pracy, umiejętności i starań, dla innych... no cóż... oceny po prostu są. Jedno nie ulega wątpliwości – czerwiec jest jednym z najbardziej ulubionych i wyczekiwanych miesięcy, wszak zwiastuje nadejście upragnionych wakacji.
      Ostatni czerwcowy piątek w naszej szkole to uroczystość pożegnania Absolwentów Gimnazjum nr 21 oraz dla uczniów klas pierwszych i drugich apel, czyli czas na podsumowania i nagrody dla najlepszych.
Oto krótkie zestawienie wyników klasyfikacji w roku szkolnym 2015/2016:

22.06.2016

„Cinderella”, czyli o tym, co w życiu najważniejsze

      8 czerwca uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum wystawili sztukę „Cinderella” w języku angielskim. Nie była to jednak typowa, znana wszystkim wersja „Kopciuszka”, lecz napisana wierszem, zabawna, współczesna historia. Morał tej opowieści, opartej na popularnej na całym świecie baśni, zawiera się w słowach: nie sława i bogactwo są w życiu najważniejsze, ale uczciwość i pracowitość zwykłych ludzi.
      Sztukę zaprezentowano w gorącym okresie zbliżającego się końca roku, gdy wszyscy intensywnie pracują na lepsze wyniki. Dzięki temu młodzież i nauczyciele mogli choć na chwilę oderwać się od trudów dnia codziennego, zrelaksować i dobrze się bawić wraz z naszymi aktorami.
      Główne role przypadły Nicholasowi i Alexandrze Pokorom z klasy III B, Milenie Chudy i Wiktorii Babiak z klasy III C. A całe przedsięwzięcie wymyśliła i przygotowała z uczniami nauczycielka języka angielskiego - pani Ewa Bilska.

17.06.2016

KONKURS "SKOCZEK"

      Dla uczniów klas trzecich po zakończeniu egzaminów próbnych został w naszej szkole ogłoszony konkurs” Skoczek”. Miał on zmotywować naszych gimnazjalistów do pracy i poprawy wyników końcowego egzaminu gimnazjalnego. Niektórym uczniom udało się. Wyniki z każdej części egzaminu gimnazjalnego są następujące:

15.06.2016

OGÓLNOPOLSKA AKCJA MASOWEGO CZYTANIA

      Czytać można siedząc lub leżąc wygodnie na kanapie, można też jadąc w tramwaju czy siedząc na podłodze w centrum handlowym. Ważne, żeby mieć kontakt z książką, wszak to ona jest jednym z „największych cudów ludzkiej cywilizacji”. Jej też poświęcona była ogólnopolska akcja masowego czytania. Organizatorem głównym wielu działań podjętych 10 czerwca o godzinie 10:00 przez uczniów i nauczycieli była redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.
      Nasze gimnazjum również wzięło udział w akcji, propagując hasło „Jak nie czytam, jak czytam”. Formą naszych działań był czytelniczy flash mob (nieoczekiwane wydarzenie zorganizowane w publicznym miejscu).

13.06.2016

NASZE SUKCESY – KONKURS GALILEO 2016

      Długo musieliśmy czekać na wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Galileo 2016, ale było warto, ponieważ nasi uczniowie odnieśli w tym konkursie sukcesy. Wszystkim serdecznie gratulujemy i liczymy na więcej w przyszłym roku szkolnym:

07.06.2016

KONKURS Z WIEDZY O PAŃSTWACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH

      W ramach Dnia Języków Obcych 6. czerwca odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinie. Uczestnicy konkursu w zadaniach z mapą, typu „prawda/fałsz”, „wybierz prawidłową odpowiedź”, „dokończ zdanie”, „połącz nazwisko znanej osoby z pełnioną funkcją” musieli wykazać się wiedzą dotyczącą ważniejszych informacji i ciekawostek każdego z wyżej wymienionych państw.
      W konkursie przygotowanym przez nauczycielkę języka niemieckiego – A. Filipowską, zwycięzcami zostali:

03.06.2016

Pożegnanie z teatrem

      Czym jest teatr - „świątynia muz” - grupa naszych uczniów doświadcza osobiście od wielu lat. To publiczność, bez której przecież teatr nie ma racji bytu.  1 czerwca, w Dzień Dziecka zakończyliśmy tegoroczne szkolne spotkania ze sztuką. Tym razem wybór padł na najpopularniejszą chyba farsę „Mayday”. Wieczorna wizyta  w Teatrze Polskim miała charakter sentymentalny, bo to ostatnie wspólne wyjście dla naszych trzecioklasistów. Niektórzy z nich nie opuścili żadnej okazji i każdorazowo korzystali  z teatralnej propozycji nauczycieli. I była refleksja, że „to ostatni raz”, że „nigdy więcej  w takim składzie”... Pozostaje mieć nadzieję, że zarażeni bakcylem teatru młodzi ludzie rozwiną swoje pasje.                                                                               Podziękowania za wspólne teatralne wieczory,  kulturalne wzorowe zachowanie  i elegancki stosowny ubiór należą się zatem grupie naszych trzecioklasistów:

02.06.2016

Dzień Dziecka na "Tarzanii"

      Tradycyjnie 1 czerwca świętowaliśmy Dzień Dziecka. W tym roku nie był to jednak Dzień Sportu, chociaż niektóre klasy spędziły go na sportowo. Uczniowie klasy 1b wybrali się na „Tarzanię”. Zanim młodzież spróbowała swoich sił na różnych wysokościach, pokonując przeszkody, wzmocniła się kiełbaskami przy ognisku. Była też słodka niespodzianka.
      Opiekunami wyjścia były – pani K. Sowińska i A. Filipowska                                  kliknij aby zobaczyć naszą fotorelację..

02.06.2016

Zapraszamy na rejs żaglowcem do Antwerpii - „Na szlaku Wielkich Wypraw”

    Serdecznie zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych do udziału w rejsie do Antwerpii - miejsca startu tegorocznych regat The Tall Ships Races 2016:
„Na szlaku Wielkich Wypraw”.
Oferta kierowana jest do uczniów szczecińskich placówek oświatowych, członków Szkolnych Kół Edukacji Morskiej. Biuro Projektu – Pałac Młodzieży PCE przy al. Piastów 7 w Szczecinie. Bliższe informacje oraz regulaminy znajdują się na stronie internetowej Pałacu Młodzieży PCE: www.palac.szczecin.pl

30.05.2016

SZKOLNY KONKURS WIEDZY O PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

      Zorganizowany przez panią Annę Kowalczuk i przeprowadzony 25 maja konkurs wiedzy o  pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów klas III za nami. Celem przedsięwzięcia było promowanie wśród uczniów zasad udzielenia pierwszej pomocy, a w szczególności:

28.05.2016

TURNIEJ RINGO

        25 maja 2016 r. dziewczęta z naszego gimnazjum wzięły udział w Turniej Ringo. Celem rozgrywek było propagowanie wśród społeczności szkolnej zdrowego stylu życia, popularyzacja ringo - polskiej gry sportowej, zachęcanie do rekreacyjnych form spędzania wolnego czasu oraz dobra zabawa w duchu fair play.

27.05.2016

W świecie hobbitów

      Według wikipedii pasja, czyli hobby to „czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków. Może łączyć się ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w pewnym określonym zakresie, albo też nawet z zarobkiem — głównym celem pozostaje jednak przyjemność płynąca z uprawiania hobby”. Każdy rozumie znaczenie słowa „pasja”, ale nie każdy ową pasję posiada. Dla grupy naszej młodzieży przyjemnością i sposobem na nudę jest odkrywanie wciąż na nowo przygód Bilba Bagginsa i jego towarzyszy. Chodzi oczywiście o książkę (uwaga: lekturę – wow!) „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. To z inicjatywy uczniów pani Ewa Gawęcka zorganizowała w czytelni konkurs. Na ułożone przez nią pytania odpowiadali fani powieści Tolkiena z klas 1 – 3.

25.05.2016

Spotkanie z muzyką

      Dzieci i młodzież szczecińskich szkół (i nie tylko) poznały zapewne już rudowłosą Nutę DoNutę, czyli Agatę Kolasiñską. To sympatyczna i pełna energii pani kierownik Centrum Edukacji szczecińskiej Filharmonii, która swój pseudonim zawdzięcza cyklowi koncertów o tym tytule. Nasi gimnazjaliści wybrali się w maju na muzyczną lekcję „DoNuta taktuje - Na cztery”. Niektórzy z nich po raz pierwszy mieli okazję zwiedzić i podziwiać chlubę szczecinian – gmach Filharmonii, który w 2014 r. otrzymał prestiżową europejską nagrodę w dziedzinie architektury. Uczniowie zajęli miejsca na balkonie sali symfonicznej zwanej Słoneczną.

25.05.2016

Nasz uczeń finalistą Konkursu Fizycznego

      ADRIAN KRUKOWSKI - uczeń klasy 3B  naszego gimnazjum, został finalistą Konkursu Fizycznego dla uczniów gimnazjów województwa zachodniopomorskiego w roku szkolnym 2015/2016.
      Konkurs był organizowany przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu dalszych sukcesów!

24.05.2016

Szkolny konkurs wiedzy o sporcie

      18 maja 2016 r. p. Anna Kowalczuk i p. Małgorzata Żytyńska zorganizowały szkolny konkurs wiedzy o sporcie. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test składający się z 39 pytań – otwartych i zamkniętych. Celem konkursu było rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej sportu i wszelkich form aktywności ruchowej, propagowanie idei olimpizmu, zainteresowanie innymi - często mniej popularnymi - dyscyplinami oraz zachęta do aktywnej obserwacji wydarzeń sportowych w kraju i na świecie.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 25 uczestników, reprezentantów klas pierwszych, drugich i trzecich. W klasyfikacji końcowej trzy pierwsze miejsca przypadły pierwszoklasistom:

23.05.2016

POKAZY Z FIZYKI

      Uczniowie klas trzecich, wraz z p. Ewą Gajos, wybrali się 20 maja do XIII Liceum Ogólnokształcącego na „Pokazy z Fizyki”. W przygotowanym przez gospodarzy dwugodzinnym programie zaprezentowano wiele niezwykle fascynujących eksperymentów z różnych działów - między innymi akustyki, fizyki niskich temperatur, optyki, elektrostatyki czy prądu elektrycznego. Dzięki atmosferze wspólnej zabawy nasi uczniowie wprost chłonęli przekazywaną przez licealistów wiedzę, dając się wciągnąć w magię doświadczeń. Wszystkie działały na wyobraźnię i sprzyjały zrozumieniu wielu zagadnień z fizyki.  więcej zdjęć..

Spektakl „Mayday 2”
Spektakl „Mayday 2”
22.05.2016

Z kulturą przez wielkie K.

      Nasi szkolni miłośnicy Talii – muzy komedii są fanami repertuaru Teatru Polskiego. To dla nich nauczyciele organizują wspólne wyjścia na wieczorne spektakle. Teatr, założony w 1949 r., mieści się przy ul. Swarożyca. Jego organizatorem i pierwszym dyrektorem był aktor teatralny i filmowy Zbigniew Sawan-Nowakowski. On też zainicjował budowę Teatru Współczesnego w Muzeum Morskim przy Wałach Chrobrego.
      Aktorom Teatru Polskiego oraz granym przez nich spektaklom wielokrotnie przyznano Nagrodę Bursztynowego Pierścienia.

My, Parliament Square i Big Ben
My, Parliament Square i Big Ben
22.05.2016

Długi weekend w angielskim stylu

       Pomysłów na to, jak spędzić majówkę, jest bez liku. Można porządnie posprzątać swój pokój. Przeczytać zaległe lektury i wreszcie odpowiedzieć na pytanie, co autor miał na myśli. Zapamiętać nazwy wszystkich kości tworzących szkielet człowieka albo nauczyć się liczby π z dokładnością do 200 miejsc po przecinku. Można… ale można też ten czas wykorzystać inaczej. Ciekawej. Można spakować walizkę i wyruszyć w drogę – wszak nie
od dziś wiadomo, że podróże kształcą. A dokąd? Do Londynu!
      W ten właśnie sposób długi majowy weekend postanowiła spędzić grupa uczniów z drugich i trzecich klas naszego gimnazjum. Podczas kilku dni wycieczki odwiedzili nie tylko stolicę Wielkiej Brytanii, ale też Windsor, Oxford i Winchester. Jednych najbardziej zachwycił głośny, tętniący życiem, mieniący się kolorami Londyn, innym serce skradły klimatyczne, urokliwe angielskie miasteczka.

20.05.2016

W Klubie Czytelnika

          Nasi gimnazjaliści mają swoje pasje i wiedzą, co naprawdę chcą robić. I uwaga! - są wśród nich miłośnicy książek, którzy swoje ulubione czytali po kilka razy.
          Dla przypomnienia - jesienią ubiegłego roku, z myślą o fanach powieści traktującej o smokach, czarodziejach i magicznych przedmiotach, przygotowano w czytelni konkurs „Harry Potter wśród nas”. Potem, z inicjatywy naszej młodzieży, przyszła kolej na miłośników przygód Bilba Bagginsa. Czytającym o tych wydarzeniach zasygnalizowano, że to nie koniec „bliskich spotkań” z hobbitami. Spełniając oczekiwania grupy dziewcząt, pani Gawęcka zaprosiła ją na wspólne popołudniowe oglądanie przygód krasnoludów. I tak, przez trzy środowe popołudnia, w zaciszu przytulnej czytelni bohaterowie Tolkiena toczyli odwieczną walkę dobra ze złem. Filmową trylogię w reżyserii Petera Jacksona

16.05.2016

Zdobyliśmy srebrny medal!

      12 maja 2016 r. w Gimnazjum nr 18 im. Noblistów Polskich w Szczecinie odbył się (już po raz IX) Integracyjny Turniej Piłki Siatkowej Drużyn Mieszanych. W rozgrywkach uczestniczyli uczniowie: SOSW dla dzieci słabo słyszących, MOS nr 2, Gimnazjum nr 21 i Gimnazjum nr 18. Zawodnicy walczyli o puchar przechodni turnieju. Emocji i wysokiego poziomu sportowego nie zabrakło, ale najważniejsza była tutaj dobra zabawa i wyjątkowa atmosfera, która po raz kolejny pokazała, że sport łączy ludzi.

02.05.2016

Spotkania z Teatrem w Gimnazjum nr 21

      W kwietniu, w naszym gimnazjum, dwukrotnie gościliśmy aktorów Teatru Polskiego w ramach spotkań z edukacji teatralnej. Tematem pierwszej lekcji był teatr renesansu. Aktorzy wprowadzali uczniów w twórczość Jana Kochanowskiego i Mikołaja Reja, wystawiając przy tym fragmenty ich utworów -" Odprawy posłów greckich" i " Rozprawy między trzema osobami Panem, Wójtem a Plebanem".

26.04.2016

Wspomnienia z wycieczki do Stralsundu

      Lubimy wracać w miejsca magiczne, ciekawe i przyciągające swym urokiem. Takim miejscem dla nas jest Stralsund. Po raz kolejny odwiedziliśmy to nadbałtyckie i hanzeatyckie miasto, zwane także bramą Rugii. Będąc w Stralsundzie, koniecznie trzeba zobaczyć Stare Miasto, które wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ratusz wraz z przylegającym do niego kościołem św. Mikołaja, a także Stary Rynek. Wizytówką miasta są również port i stocznia oraz najdłuższy w Niemczech Most Rügenbrücke, który - poza starym mostem zwodzonym - stanowi jedyne połączenie lądu z wyspą Rugią.

08.04.2016

II miejsce w X Promocyjnym Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt

      Na przełomie marca i kwietnia w ZSO nr 5 w Szczecinie odbył się X Promocyjny Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt. W turnieju wzięli udział:
• Gimnazjum nr 17
• Gimnazjum nr 18
• Gimnazjum nr 20
• Gimnazjum nr 21

07.04.2016

Promocja zdrowia w naszej szkole

      Jak połączyć przyjemne z pożytecznym, a naukę z zabawą? Wystarczy trochę inwencji i odpowiedni temat – na przykład taki jak zdrowe żywienie. Ponieważ w naszym gimnazjum nie brak ani tęgich głów, ani artystycznych dusz, również promocja zdrowia odbywa się w sposób twórczy i kreatywny. Nie od dziś bowiem wiadomo, że najlepiej uczyć się, bawiąc jednocześnie. Tym razem uczniowie z Samorządu Uczniowskiego, pod opieką pani Agnieszki Olender, przygotowali inscenizację wiersza „Na straganie” Jana Brzechwy. Przeprowadzili również quiz na temat zdrowego żywienia. Nagrodami były warzywa i owoce – prosto ze szkolnego straganu.

05.04.2016

Warsztaty biblioteczno–językowe

      O tym, że bardzo lubimy odwiedzać Bibliotekę Niemiecką i Książnicę Pomorską, świadczy kolejna wizyta w tym właśnie miejscu. Następna grupa chętnych uczniów wzięła udział w przygotowanej przez panią bibliotekarkę Barbarę Stark lekcji biblioteczno–językowej. Wszyscy z zaangażowaniem wyszukiwali na półkach biblioteki informacji potrzebnych do prezentacji i materiałów przydzielonych poszczególnym zespołom. Pani Basia po raz kolejny bardzo szczegółowo opisała zasady i możliwości korzystania ze wszystkich zbiorów Książnicy Pomorskiej. Odpowiedziała również na nurtujące nas pytania związane z funkcjonowaniem biblioteki, a także pokazała nam jej bogactwa i zasoby.

31.03.2016

WIEDZA, KTÓRA MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE

     W wtorek 22 marca 2016 r. w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 21 im. Adama Mickiewicza w Szczecinie odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy.  Celem warsztatów było nabycie praktycznych umiejętności w rozpoznawaniu nagłych stanów zagrożenia życia i postępowaniu z poszkodowanym do czasu przekazania go wykwalifikowanym służbom ratunkowym. Ideą spotkania było także kształtowanie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo i jakość udzielonej pomocy (wpływ prawidłowej oceny stanu poszkodowanego na skuteczność podjętych działań).

25.03.2016

WIECZÓR W TEATRZE

Człowiek myśli sobie to i owo, ale jednak najczęściej to - S. Mrożek          ...I pomyślała znów o wyjściu do teatru grupa naszych młodych miłośników Melpomeny. Tym razem wybór padł na spektakl „Pan Geldhab”. Reżyserem tej mniej znanej komedii Aleksandra Fredry jest Janusz Cichocki – polski aktor mieszkający i pracujący w Berlinie. Pomysłem na zainteresowanie widza spektaklem, który po raz pierwszy trafił na deski warszawskiego Teatru Narodowego prawie dwieście lat temu, jest jego uwspółcześnienie. Głównym elementem scenografii jest olbrzymia kanapa, na którą bohaterowie wdrapują się z wielkim trudem. Stanowi ona symbol dorobku materialnego tytułowego pana Geldhaba. Nazwisko bohatera jest oczywiście bardzo wymowne, gdyż z niem. „Geld’ oznacza pieniądze, a „haben” – mieć.

22.03.2016

Konkurs na KARTKĘ WIELKANOCNĄ po angielsku i niemiecku

      W marcu ogłoszony został konkurs na KARTKĘ WIELKANOCNĄ PO ANGIELSKU I NIEMIECKU. Konkurs miał na celu zainteresować uczniów i zaznajomić ich z obyczajami wielkanocnymi w krajach anglo - i niemieckojęzycznych. Otrzymaliśmy wiele pięknych kartek. Spośród wszystkich wyłoniliśmy zwycięzców.
    W kategorii KARTKA WIELKANOCNA PO ANGIELSKU wyróżnione zostały:

15.03.2016

ŻYWA LEKCJA HISTORII – wyjazd do Kołobrzegu

      17 marca uczennice naszego gimnazjum wraz  z opiekunką p. Agnieszką Filipowską wzięły udział w wyjeździe do Kołobrzegu zorganizowanym przez Związek Kombatantów w Szczecinie. Celem wyjazdu było uczestnictwo w obchodach 71. rocznicy walk o Kołobrzeg. Zanim jednak to nastąpiło, odwiedziliśmy Muzeum Oręża Polskiego oraz mogliśmy, korzystając z pięknej pogody pospacerować kołobrzeską plażą. Największe wrażenie w tym dniu wywarł na nas objazd ulicami Kołobrzegu w towarzystwie 94-letniego pułkownika Leona Bodnara, który mimo upływu czasu dokładnie pamiętał, w którym dniu, o której godzinie toczyły się poszczególne walki. „W nocy z 17. na 18. marca, po przegrupowaniu oddziałów i przygotowaniu artyleryjskim, rozpoczął się generalny szturm trzeciego pierścienia obrony. W godzinach rannych rejon stacji kolejowej i port zostały zdobyte. Nieprzyjacielowi udało się część sił ewakuować morzem. Reszta została zniszczona lub wzięta do niewoli (około 8000 jeńców). Własne straty wyniosły 1206 poległych i zaginionych bez wieści oraz 2500 rannych. Po walkach na kołobrzeskiej plaży odbyły się uroczyste zaślubiny Polski z morzem”. – tak z przejęciem opowiadał pułkownik Bodnar wtajemniczając nas w wiele osobistych przeżyć.

Kliknij tutaj  - zobacz więcej zdjęć
Kliknij tutaj - zobacz więcej zdjęć
14.03.2016

Wizyta w Książnicy Pomorskiej

 Polak, który czyta, jest niezniszczalny.
Mogą mu potłuc okulary, ale nadal trzyma w ręku swoją lekturę.
Mogą mu ją nawet spalić, a on będzie nadal śledził jej tekst.

05.03.2016

Uczniowie Gimnazjum 21 na Regionalnym Festiwalu Naukowym E(x)plory.

      4 marca uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielką p. A. Kowalczuk uczestniczyli w pokazach naukowych w Technoparku Pomerania w Szczecinie. Każdy otrzymał  książeczki z zadaniami, które pozwoliły wejść w świat nauki E(x)plory. Ścieżki edukacyjne zaplanowane dla szkół pomogły poznać projekty rówieśników biorących udział w Konkursie Naukowym E(x)plory oraz zachęciły do aktywnego udziału w naukowych atrakcjach.

04.03.2016

Wyjście do Multimedialnego Planetarium

      4 marca nasi gimnazjaliści wraz z p. Ewą Gajos – nauczycielką fizyki - wybrali się do Multimedialnego Planetarium. Mieści się ono w wieży w budynku Akademii Morskiej na Wałach Chrobrego. Aby się tam dostać, trzeba pokonać 160 schodów, co dla niektórych stanowi nie lada wezwanie. Jednak to, co można zobaczyć po wejściu na górę, warte jest wysiłku.
      Prowadzący przekazał gimnazjalistom sporą dawkę wiedzy o gwiazdach, galaktykach, gwiazdozbiorach i innych obiektach astronomicznych. Uczniowie obejrzeli między innymi dynamiczne obrazy powierzchni Słońca z teleskopu oraz globus przedstawiający pole magnetyczne Ziemi.

29.02.2016

I Międzyszkolne Forum Samorządowe

        Nasi samorządowcy, pod opieką Pani Agnieszki Olender, wybrali się na I Międzyszkolne Forum Samorządowe, które odbyło się w Zespole Szkół nr 5 przy ulicy Hożej w Szczecinie. Spotkanie miało na celu zintegrować działające na różnych poziomach nauczania samorządy uczniowskie. Uczestnicy dowiedzieli się, jak poznawać grupę oraz zacieśniać stosunki interpersonalne. Niezwykle cenna okazała się również możliwość wymiany doświadczeń oraz opowiedzenia o osiągnięciach i organizowanych przez samorządy imprezach. Nasze gimnazjum wypadło bardzo dobrze.

22.02.2016

Warsztaty taneczne

    Często na przerwie nie masz co robić? Błąkasz się po korytarzach i szukasz dziury w całym. W naszym gimnazjum nie ma tego problemu, bo przerwy spędzamy aktywnie. Wszystko dzięki warsztatom tanecznym prowadzonym przez uczniów i Panią Agnieszkę Olender. Tańczymy, bawimy się i rozładowujemy energię, a jednocześnie dbamy o kondycję. Przecież ruch i śmiech to zdrowie. Same plusy. Tych, którzy wciąż jeszcze tylko nas obserwują, zapraszamy do wspólnej zabawy. I obiecujemy, że najtrudniejszy pierwszy krok…            więcej tutaj..

15.02.2016

Wyjście do Muzeum Techniki i Komunikacji

        Dnia 22 stycznia 2016 roku uczniowie klas drugich i trzecich wraz z opiekunem panią Ewą Gajos odwiedzili Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Zapoznali się z historią polskiej motoryzacji. Zobaczyli, jak wyglądały motocykle przedwojennej firmy Alba, samochody marki Stoewer, autobusy z różnych czasów czy tramwaje na korbę. Obejrzeli najstarszy eksponat z 1919 roku, którym był motocykl alba, wyprodukowany w Mierzynie, mogli też usłyszeć odgłosy silników niektórych pojazdów z tamtych czasów.

11.02.2016

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

 REKOLEKCJE  w naszej szkole odbędą się  w najbliższą ŚRODĘ, CZWARTEK I PIĄTEK - czyli 17, 18 i 19 lutego. Dokładny harmonogram zostanie podany klasom w poniedziałek 15 lutego.

11.01.2016

Szwecja, Norwegia, Dania…. i my

      W tym roku szkolnym, w ramach uczelniano-gimnazjalnej współpracy, młodzież nasza korzysta z kolejnej edukacyjnej oferty studentów Katedry Skandynawistyki oraz Turystyki Rekreacji. Znani nam już Piotr Szerszeń i Patryk Białek są członkami Koła Naukowego VIKING i swoje zainteresowania powiązali tematycznie z ofertą spotkań.
      Uczniów klasy 2A zaciekawiła mitologia skandynawska. I trudno się dziwić, wszak pogańscy bogowie, tacy jak Thor czy Odyn, to superbohaterowie też naszej współczesnej popkultury. Na spotkanie
z nordyckimi bóstwami młodzież udała się pod opieką pani Ani Kowalczuk na Wydział Nauk o Ziemi.
      W grudniu uczniowie klasy 1B zaprosili obu studentów na spotkanie do czytelni. Młodzi naukowcy z wielkim zapałem odsłaniali uroki i walory turystyczne skandynawskich krajów. Poparte to było ich własnymi obserwacjami i przeżyciami, gdyż Dania, Szwecja i Norwegia to częsty kierunek wojaży pana Piotra i Patryka. Bo jakże nie docenić kultury tych krajów, zróznicowanych krajobrazów, dzikiej nieokiełznanej przyrody, zorzy polarnej i fiordów.
        Koordynatorem współpracy z US jest pani Ewa Gawęcka.
      Cytowane na wstępie szwedzkie przysłowie w tłumaczeniu polskim oznacza: Poranna chwila ma złoto w ustach. U nas znane jest ono jako maksyma:

14.12.2015

Dzień Patrona Gimnazjum 21 - Adama Mickiewicza

      4 grudnia uczniowie naszego gimnazjum po raz kolejny uczestniczyli w Dniu Patrona. Tym razem obchody miały formę zmagań konkursowych. Pierwsze zadanie wymagało nie tylko talentu plastycznego, ale również bogatej wyobraźni. Każda klasa musiała bowiem odpowiedzieć sobie na pytanie, z jaką subkulturą identyfikowałby się wieszcz, gdyby chodził z nami do szkoły. Owocem rozważań miał być współczesny portret młodego Adama. Najciekawszy okazał się plakat Gabrysi Świątek z 2A, ukazujący Mickiewicza jako punka. Kolejnym wyzwaniem był „Wielobój Mickiewiczowski”, w którym uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat życia i twórczości poety.

14.12.2015

SPOTKANIE Z AKTORAMI W RAMACH EDUKACJI TEATRALNEJ

     2-go  grudnia odbyło się kolejne spotkanie z aktorami w ramach edukacji teatralnej. Tym razem tematem lekcji był teatr średniowiecza w Europie. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze średniowiecznymi gatunkami teatralnymi: moralitetem , misterium, miraklami, farsą, jasełkami i szopką oraz obejrzenia fragmentów ówczesnych sztuk. Lekcję prowadzili aktorzy Teatru Polskiego -Małgorzata Iwańska i Mirosław Kupiec. W scenkach brali udział nasi uczniowie - kto wie, być może przyszli aktorzy?

11.12.2015

Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego

      04.12.2015 r.  odbył się zorganizowany przez p. Annę Kowalczuk i p. Małgorzatę Żytyńską Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego. Zmierzyło się w nim 30 zawodników naszego gimnazjum. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach: chłopcy i dziewczęta. Mecze chłopców, podzielonych na dwie grupy, rozgrywano systemem pucharowym, natomiast dziewczęta grały ze sobą w systemie „każdy z każdym”. Wszystkie mecze stały na wysokim poziomie i były bardzo emocjonujące.
      Po zmaganiach odbyła się ceremonia wręczania pucharów i nagród dla najlepszych zawodników i zawodniczek w poszczególnych kategoriach. Pozostali uczestnicy otrzymali słodkie nagrody pocieszenia.

10.12.2015

GIMNAZJUM 21 W BERLINIE

      Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych sięga średniowiecza. Każdego roku w grudniu magia światła i dźwięk kolęd, zapach pierników, gorąca czekolada, pieczone jabłka, ozdoby i rękodzieło przyciągają tłumy na place
i skwery niemieckich miast. Magię świąt poczuliśmy i my... Zanim jednak dotarliśmy na jarmark, odwiedziliśmy jedno z berlińskich muzeów.
      W tym roku postanowiliśmy zobaczyć „The Story of Berlin”. Jest to multimedialne muzeum o ponad 20 salach tematycznych, które umożliwiają zwiedzającym poznanie 800 lat historii stolicy Niemiec - od czasów założenia miasta do upadku muru berlińskiego. Interaktywna forma wystawy umożliwia poznanie życia codziennego berlińczyków na przestrzeni wieków.
      Główną atrakcją muzeum jest możliwość zwiedzenia oryginalnego schronu przeciwatomowego z czasów zimnej wojny. Zbudowany pod ruchliwą aleją bunkier może w razie potrzeby służyć za schronienie dla 3600 osób, a chociaż powstał w 1974 nadal jest w pełni sprawny.

07.12.2015

Z wizytą u nordyckich bogów…

       26 listopada 2015 r. uczniowie klasy 2a wraz z wychowawczynią p. Anną Kowalczuk wzięli udział w prelekcji poświęconej mitologii skandynawskiej. Wykład przygotował i poprowadził Patryk Białek, student skandynawistyki i rekreacji.
      Podczas spotkania uczniowie obejrzeli prezentację, dzięki której mogli poznać historię powstania świata według mitologii nordyckiej. Omówiono również podobieństwa i różnice pomiędzy mitycznymi krainami, takimi jak Asgard, Wanaheim, Álfheim, Muspelheim, Helheim/Niflheim, Hrimthursheim, Svartalfheim, Jötunnheim - znanymi gimnazjalistom chociażby ze współczesnych filmów i seriali. Prowadzący przedstawił również struktury i zasady obowiązujące w panteonie nordyckich bóstw. Pokrótce omówił postacie najważniejszych bogów, takich jak Odyn, Thor, Loki, Triggy czy Hel.

04.12.2015

Gimnazjum 21 w Bibliotece Niemieckiej

      W listopadzie nasi młodzi germaniści pod opieką  nauczycielki języka niemieckiego - pani mgr Agnieszki Filipowskiej odwiedzili mieszczącą się w Książnicy Pomorskiej Bibliotekę Niemiecką.
    Panie bibliotekarki przekazały nam wiele przydatnych informacji dotyczących godzin pracy oraz możliwości i warunków korzystania ze zbiorów. Biblioteka posiada aktualne publikacje prasowe (dla czytelników o różnym stopniu znajomości języka niemieckiego), filmy DVD, audiobooki, gry i zabawy językowe, a także przeróżne materiały dydaktyczne. Skorzystać z nich mogą nie tylko nauczyciele i studenci, ale również uczniowie – zarówno ci, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę z językiem niemieckim, jak i ci bardziej zaawansowani, pragnący przygotować się do konkursu czy lekcji.

01.12.2015

Projekt edukacyjny "Czytam książki, bo lubię – witamy w klubie!"

      Jednym z kierunków polityki oświatowej MEN w tym roku szkolnym jest upowszechnianie czytelnictwa wśród młodzieży. Temat ten stał się inspiracją do realizacji projektu edukacyjnego „Czytam książki, bo lubię – witamy w klubie! Z problemem zachęcenia uczniów naszego gimnazjum do częstszego sięgania po książkę zmierzyło się
w październiku czworo naszych gimnazjalistów – Sara i Ola z klasy pierwszej oraz Maciek i Patryk z klasy trzeciej. Nad realizacją projektu czuwała pani Ewa Gawęcka. I było tak, jak być powinno – uczestnicy projektu działali zespołowo i planowo, zastosowali różnorodne metody.

30.11.2015

Wyjście do Teatru Polskiego na spektakl "Prywatna klinika"

      Jednym z kierunków polityki oświatowej MEN w tym roku szkolnym jest upowszechnianie czytelnictwa wśród młodzieży. Temat ten stał się inspiracją do realizacji projektu edukacyjnego „Czytam książki, bo lubię – witamy w klubie! Z problemem zachęcenia uczniów naszego gimnazjum do częstszego sięgania po książkę zmierzyło się
w październiku czworo naszych gimnazjalistów – Sara i Ola z klasy pierwszej oraz Maciek i Patryk z klasy trzeciej. Nad realizacją projektu czuwała pani Ewa Gawęcka. I było tak, jak być powinno – uczestnicy projektu działali zespołowo i planowo, zastosowali różnorodne metody.

27.11.2015

Spotkanie z chemią i fizyką

      27 listopada w naszym gimnazjum odbyło się „Spotkanie z chemią i fizyką” zorganizowane przez nauczycielki chemii i fizyki p. A. Olender i p. E. Gajos.
      Nasi gimnazjaliści, młodzi naukowcy z klas trzecich: M. Ottlewski, M. Słoński, S. Miastkowska, W. Pacholczyk, E. Kuźnicka, J. Kiślak oraz z klasy 2B: M. Kwiatkowski i R. Tarwacki, przedstawili młodszym koleżankom i kolegom z klasy 1C i goszczącym w progach naszej szkoły szóstoklasistom ze szczecińskiej Szkoły Podstawowej nr 1 prezentację multimedialną „Zjawiska fizyczne” oraz szereg eksperymentów z zakresu chemii i fizyki.
      Uczniowie obejrzeli między innymi: ciecze nienewtonowskie, nurka Kartezjusza, doświadczenie z pompą próżniową, maszyną elektrostatyczną, kulą plazmową, doświadczenie „statek w butelce”, burzę w probówce, chemiczne zapałki. Zobaczyli także, jak powstaje prąd indukcyjny i zjawisko rozszerzalności liniowej i objętościowej.

25.11.2015

ŻYWA LEKCJA BIOLOGII

      Dnia 25 listopada odbyła się w naszym gimnazjum ŻYWA LEKCJA BIOLOGII. Zajęcia miały charakter warsztatowy i poświęcone były sokołom, sowom i jastrzębiom – dzikim ptakom żyjącym na terenie naszego kraju.
      Zespół „Spotkania z Przyrodą” – formacja nieformalna zajmująca się ochroną tych pięknych zwierząt, przywiózł do nas żywe okazy, które zostały specjalnie przygotowane do pracy z dziećmi. Zademonstrowano nam nie tylko ptaki siedzące , ale i latające. Poznaliśmy sowy – na przykładzie płomykówki i puchacza, sokoły – na przykładzie pustułki oraz jastrzębie – na przykładzie jastrzębia Harrisa.

19.10.2015

Uczniowie Gimnazjum 21 w „Mieście Nauki”

       15 i 20 października uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunkami - nauczycielką fizyki p. Ewą Gajos i nauczycielką biologii p. Agnieszką Wojdat – odwiedzili „Miasto Nauki” w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego.
      Prowadzący pokaz, pan Grzegorz Adamowicz, wprowadził uczestników w świat badań i doświadczeń związanych z najzimniejszą substancją we wszechświecie – ciekłym azotem. Niektóre z eksperymentów uczniowie mogli wykonać sami. Zobaczyli między innymi, jak po zanurzeniu w ciekłym azocie wygląda kwiatek, winogrono czy banan. Dowiedzieli się i zaobserwowali, jak na tę substancję działa wrząca woda i co się dzieje w odwrotnej sytuacji. Uczestników zafascynowało, że napompowany powietrzem balonik po zanurzeniu, a następnie wyjęciu z ciekłego azotu znów napełnia się powietrzem i staje się tym samym balonikiem. Oczywiście pokazom towarzyszyło dużo wybuchów, pary i piany, co niezwykle podobało się naszej młodzieży.

16.10.2015

OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH

      W dniu  8 października 2015 roku odbyły się otrzęsiny klas pierwszych naszej szkoły. Samorząd Uczniowski przygotował dla pierwszaków kilka konkurencji sprawdzających m.in. ich umiejętności artystyczne i sportowe.
      Najlepsza okazała się klasa 1A.Po rozstrzygnięciu wyników uczniom zostały wręczone dyplomy, a zwycięskiej klasie nagroda. Po skończonej zabawie odbyła się dyskoteka szkolna.  więcej zdjęć tutaj..

15.10.2015

Wycieczka do Puszczy Goleniowskiej

      26 września 2015 roku odbyła się wycieczka do Puszczy Goleniowskiej. Uczniowie naszej szkoły już kilkakrotnie brali udział w zajęciach terenowych, organizowanych w ramach Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki. Tym razem temat przewodni obejmował różne formy ochrony przyrody na terenie Nadleśnictwa Rokita.

11.10.2015

Spotkanie z aktorami Teatru Polskiego

      8 października, w naszym gimnazjum, w ramach edukacji teatralnej, nad którą pieczę sprawuje polonistka M. Szwajda, odbyło się spotkanie z aktorami Teatru Polskiego- p. M. Iwanską i p. M. Kupcem. Wprowadzali oni uczniów w tajniki teatru i dramatu antycznego. Całość urozmaiciło przedstawienie fragmentów starożytnych dramatów: tragedii Sofoklesa- Antygony i komedii Arystofanesa - Chmur. W tym ostatnim, rolę służącego zagrał nasz uczeń - Kacper. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.  Już niedługo kolejne spotkanie.

02.10.2015

„KOBIETY W ŚWIECIE IT”

      29 września 2015 r. uczennice naszego gimnazjum wraz z p. Anną Kowalczuk wzięły udział w spotkaniu „Kobiety w świecie IT”. Wydarzenie zorganizował Szczeciński Park Naukowo – Technologiczny Sp. z o.o. Technopark Pomerania w Szczecinie.
      Celem spotkania było zainteresowanie uczennic szkół gimnazjalnych branżą IT oraz zapoznanie ich z możliwościami wykorzystania umiejętności informatycznych. Uczestniczki wysłuchały 6 przedstawicielek różnych obszarów działalności branży IT – znakomicie radzących sobie na rynku pracy i pnących się po szczeblach kariery. Każda z nich opowiedziała o swojej drodze zawodowej i pracy, która stanowi ich pasją. Panie graficzki wyjaśniły, jak wygląda praca grafika branży gier z perspektywy kobiety. Informatyczki przedstawiły konkretne wskazówki i możliwości zawodowe oraz zaprezentowały ścieżki rozwoju kariery kobiet sukcesu. Blogerka zdradziła swój pomysł na biznes w Internecie. Konferencję poprowadził znany i popularny aktor Michał Janicki.

01.10.2015

Na wystawie interaktywnej "Eureka"

        21 i 22 września, w czasie trwania Festiwalu Nauki, nasi gimnazjaliści wraz z nauczycielką fizyki p. E. Gajos uczestniczyli w wykładzie na Uniwersytecie Szczecińskim oraz w wystawie interaktywnej „Eureka” w Domu Marynarza. Wykład „Od miraży do soczewkowania grawitacyjnego”, wygłoszony przez dr. T. Molendę, dostarczył uczniom sporej dawki wiedzy o zjawiskach optycznych. Młodzi naukowcy wysłuchali w skupieniu wykładu, obejrzeli prezentację multimedialną oraz wiele ciekawych doświadczeń z optyki. Przez moment nasi uczniowie mogli poczuć się jak studenci.
        Zaprezentowane na wykładzie i wystawie doświadczenia fizyczne jak zawsze okazały się niezwykle interesujące. Największą atrakcję dla uczestników stanowiło samodzielne przeprowadzenie niektórych eksperymentów. Oto one:

28.09.2015

Uczniowie Gimnazjum 21 na XV Zachodniopomorskim Festiwalu Nauki

            Od 19 do 26 września 2015 roku w Szczecinie odbywał się XV Zachodniopomorski Festiwal Nauki. Wszystkie szczecińskie uczelnie, a także niektóre biblioteki, oferowały uczniom i studentom udział w dyskusjach, konkursach, pokazach, wykładach oraz zajęciach terenowych. Grupa „germanistów” z naszego gimnazjum pod opieką pani Agnieszki Filipowskiej skorzystała z zaproszenia na warsztaty: „Jak się uczyć?”. Zajęcia odbyły się na Wydziale Filozofii, a poprowadziła je mgr Wioletta Szóstak z Katedry Filologii Angielskiej.

01.09.2015

ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO

Uwaga! uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016 - dla wszystkich klas naszej szkoły odbędzie się dnia 1 września o godzinie 9:00.

03.07.2015

BAL GIMNAZJALNY

         Bale gimnazjalne, maturalne, a nawet dla uczniów klas szóstych symbolizują pożegnanie ze szkołą. Organizowane są w wielu krajach i każdy ma swój nieodłączny charakter (np. na Kubie bal odbywa się na plaży i trwa do samego rana. W Australii istnieje tradycja przyjazdu absolwentów na bal niecodziennym środkiem transportu, np. traktorem, wozem policyjnym, a nawet taczką).
      Nasi tegoroczni trzecioklasiści są świadkami narodzin nowej tradycji – organizacji balu na terenie szkoły. I bardzo dobrze, bo ta udana impreza zawsze przywoła u jej uczestników nostalgiczne wspomnienia związane właśnie z naszą szkołą. W ten piątkowy czerwcowy wieczór, w nastrojowo przystrojonej sali uczniowie zatańczyli pierwszego w swoim życiu poloneza. Choreografami oraz inicjatorami tego pomysłu byli Malwina i Rafał.

26.06.2015

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

         Kiedy dziesięć miesięcy temu rozpoczynaliśmy rok szkolny 2014/2015, czas do kolejnych wakacji wydawał się równie długi co podróż koleją transsyberyjską. A jednak w natłoku szkolnych obowiązków, codziennych wielkich i małych smutków i radości, kolejne tygodnie, a potem miesiące mijały niepostrzeżenie, prowadząc nas do ostatniego czerwcowego piątku. Dnia zakończenia roku szkolnego.

10.06.2015

Niech żyje bal... w Teatrze Polskim

     To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta,
lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne.

05.06.2015

W ŚWIECIE FAUNY I FLORY - WIZYTA W OCEANARIUM W STRALSUNDZIE

      Ach ten maj, piękny maj w oceanarium w Stralsundzie! Jesteśmy otwarci na ludzi i świat, dlatego wspólnie z rówieśnikami z zaprzyjaźnionego Gimnazjum nr 5 w Szczecinie odbyliśmy fascynującą podróż, poczynając od Bałtyku przez Morze Północne i Cieśniny Duńskie aż po otwarty Atlantyk i Morze Arktyczne. Zanurzyliśmy się w świat ukryty pod lustrem wody i odkryliśmy wodną stronę naszej planety. Wystawy prezentowane w muzeum przybliżyły nam różnorodność biologiczną mórz oraz ich niezwykłych i zwykłych mieszkańców, takich jak: rurkopławy, maszkary, ostrogony, wzdręgi, flądry, węgorze, meduzy, krewetki, iglicznie i wiele innych.

04.06.2015

W Ekoporcie przy Leszczynowej

      Hasło EKODZIEŃ kojarzy się nam i lokalnej społeczności wyłącznie z huczną imprezą, która odbyła się w czerwcu 2014 r. w Gimnazjum nr 21 im. A. Mickiewicza w Szczecinie. Był to czas podsumowania działań związanych z segregacją odpadów. Okoliczni mieszkańcy wiedzą, że do naszej szkoły mogą dostarczyć surowce wtórne, niepotrzebny lub zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. O tym, że lubimy być i żyć EKO świadczy też listopadowy DZIEŃ ŚWIĘTEGO FRANCISZKA – patrona ekologów – na który zaprosiliśmy koleżanki i kolegów z zaprzyjaźnionego Gimnazjum nr 22.
      Nie spoczywamy na laurach i dzisiaj! Nasze działania nieustannie skupiają się wokół zgłębiania wiedzy z dziedziny gospodarki odpadami w powiązaniu z ochroną środowiska. Dlatego też 26 maja młodzież z naszego gimnazjum wraz z nauczycielkami: Joanną Możdżyńską, Marzenną Szulc i Angeliką Zmitrowicz wzięła udział w projekcie SPOTKANIA EDUKACYJNE w EKOPORCIE zorganizowanym pod patronatem Urzędu Miasta Szczecin, Wydziału Utrzymania Czystości i Porządku. Uczestnicy projektu odwiedzili EKOPORT przy ul. Leszczynowej, gdzie zlokalizowana jest ścieżka edukacyjna składająca się z 10 tablic dydaktycznych oraz wiaty dydaktycznej. Dzięki pracującym tam wolontariuszkom uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat zasad racjonalnej gospodarki odpadami, poznali możliwości, jakie EKOPORT daje mieszkańcom Szczecina. Spotkanie było też dla młodzieży okazją do pochwalenia się swoimi wiadomościami i umiejętnościami z zakresu ekologii w miniquizie przygotowanym przez gospodarzy.

23.05.2015

Mój przyjaciel jest osobą niepełnosprawną

      Społeczność Gimnazjum nr 21 uczestniczy w projekcie „Bezpieczna Szkoła” i realizuje program „Myślę bezpiecznie - żyję bezpiecznie”. W ramach programu 13 maja w naszej szkole zorganizowano imprezę integracyjną „Mój przyjaciel jest osobą niepełnosprawną”. Gośćmi spotkania byli uczniowie i nauczyciele z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Szczecinie.

22.05.2015

Ach, te niezapomniane włoskie chwile!

       Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą. Wierni tej starej prawdzie wyruszyliśmy w drogę, tym razem za cel naszej wyprawy obierając kolebkę renesansu, czyli słoneczną Italię.
      Mimo że kilkunastogodzinna jazda autokarem była męcząca, pełni entuzjazmu wybraliśmy się na spacer po magicznej Wenecji. Bogato zdobione zabytkowe budynki ukryte pomiędzy malowniczymi kanałami, gondolierzy w pasiastych ubraniach, setki mostów – wszystko to sprawiło, że z żalem opuszczaliśmy to niezwykłe miejsce. Ale już czekała na nas Ferrara, w której spędzaliśmy pierwszą noc.
      Kolejny dzień upłynął nam w Sienie. Przechadzając się wąskimi uliczkami, łatwo było przenieść się wyobraźnią do średniowiecza, bowiem wiele znakomicie zachowanych budynków pamięta XIII wiek. Toskańskie miasteczko można śmiało nazwać otwartym muzeum, z tą różnicą, że tutaj eksponatów można było dotknąć..

17.05.2015

CICHO SZA! – projekt uczniów klasy 2B

      25 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że ponad 80 milionów Europejczyków (20% całej populacji) jest narażona na hałas przekraczający 65dB. Zgodnie z normami opracowanymi przez Unię Europejską dopuszczalny poziom hałasu na terenie zabudowanym w godzinach od 6.00 do 22.00 to 60dB, a w nocy 50dB. Narażenie na nadmierny hałas prowadzi do rozwoju wielu chorób oraz może prowadzić do przedwczesnego zgonu. Szacuje się, że koszty społeczne i ekonomiczne związane z przekraczaniem dopuszczalnych norm hałasu wynoszą państwa Unii Europejskiej miliardy euro rocznie.  Statystyki są więc alarmujące!!!

20.04.2015

EGZAMIN GIMNAZJALNY

UWAGA! Rozpoczyna się Egzamin Gimnazjalny dla uczniów klas trzecich. Przypominamy terminy: część humanistyczna: 

03.04.2015

DRZWI OTWARTE

      W tym roku pierwszy dzień wiosny przywitaliśmy nieco nietypowo, goszcząc w progach naszego gimnazjum uczniów klas szóstych oraz ich rodziców. Dla nas była to okazja do zaprezentowania osiągnięć i talentów, dla gości możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły.
      Przyszli absolwenci szkół podstawowych mogli poznać Dyrekcję i nauczycieli pracujących w naszym gimnazjum, obejrzeć sale lekcyjne, a także wziąć udział w wielu pokazach i prezentacjach przygotowanych przez uczniów. Dodatkową atrakcją była też z pewnością obecność przedstawicieli Szczecińskiej Ligi Superbohaterów, którzy po raz kolejny wspierali nasze działania. Jak zawsze zadbaliśmy o coś dla ducha i dla ciała. Nasi goście mogli wysłuchać fragmentów walentynkowego „Koncertu na dwa serca”, obejrzeć pokazy taneczne i sportowe, uczestniczyć w eksperymentach i doświadczeniach naukowych, przenieść się na chwilę w odległe zakątki świata, a także odwiedzić gabinet zdrowia, w którym dokonywano pomiaru ciśnienia. Po licznych atrakcjach, jakie czekały na wszystkich, którzy nas tego dnia odwiedzili, serca z pewnością biły szybciej.

02.04.2015

Walentynkowe wspomnienie

      Walentynkowe wspomnienie, czyli Koncert na dwa serca - już na naszym internetowym ekranie - zapraszamy do obejrzenia!

31.03.2015

Wiosenna przerwa świąteczna

    Od czwartku 2 kwietnia, odpoczywamy na kilkudniowych feriach świątecznych. Na zajęcia szkolne wracamy w środę 8 kwietnia.  Wszystkim uczniom, rodzicom oraz pracownikom szkoły życzymy  pogodnych, wesołych i zdrowych Świąt Wielkanocnych. Do życzeń dołączamy foto palm wielkanocnych wykonanych przez naszych uczniów w ramach konkursu plastycznego na najładniejszą palmę.

12.03.2015

NASI MISTRZOWIE

      Promocyjny turniej piłki siatkowej dla chłopców szkół gimnazjalnych odbył się 4 marca w Zespole Szkół Łączności. Uczniowie naszego gimnazjum pod opieką trenera p. Anny Kowalczuk wywalczyli II miejsce. Szkołę reprezentowali: Tomasz Woźniak (3a), Dawid Ciszewski (3a), Patryk Kuczewski (3a), Bartosz Kalinowski (2b), Dawid Błaszak (2c), Marcin Ottlewski (2c).                                                 więcej zobacz tutaj..

07.03.2015

PRZYSTANEK KLASYKI ...

      Uczniowie naszej szkoły ze swoim opiekunem panią Ewą Gajos 27 lutego 2015 r. w ramach zajęć z cyklu „Fizyka wokół nas” odwiedzili Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej. Obejrzeli tam samochody, autobusy, tramwaje, motocykle, w których kiedyś kochali się Polacy i które, jak na owe czasy, były nowoczesne. Ciekawym opowieściom pana przewodnika towarzyszyły od czasu do czasu odgłosy silników niektórych pojazdów z tamtych lat. Wszystkich najbardziej zainteresowało rodzinne auto „Smyk”, które otwierało się od przodu. Ale największą atrakcją był symulator tramwaju. Do kabiny wyciętej z prawdziwego wagonu dołożono, wyświetlaną na przedniej szybie, wizualizację trójwymiarową, która obejmowała fragment rzeczywistego Szczecina. Wielu śmiałków podjęło się prowadzenia tramwaju i świetnie poradziło sobie z tym wyzwaniem. Niecodzienną okazją dla zwiedzających było też komputerowe projektowanie ekologicznych pojazdów.

07.03.2015

Lekcja poza szkołą. Mecz Polska-Rosja.

      Mecz i wielkie emocje z nim związane są za nami. Widowisko piękne, zachowanie naszych gimnazjalistów wspaniałe !!!. Może sam wynik nie był satysfakcjonujący (0:6) , ale nawet to nie powstrzymało naszych uczniów przed zdarciem własnych strun głosowych :)
      Nasza szkoła nieskromnie to ujmując była w sektorze zarówno najbardziej rzucającym się w oczy jak i najgłośniejszym :)  Brawo !!! Mecz międzynarodowy to specyficzne i wielkie wydarzenie dla wszystkich kibiców, nie tylko w wieku szkolnym, całe rodziny przyszły na to spotkanie, aby kibicować naszym zawodnikom.
      Dobra zabawa towarzyszyła nam przez całe spotkanie, dlatego też mamy nadzieje, że nie był to nasz ostatni wyjazd w takim charakterze. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom za piękny, bezpieczny i kulturalny doping.                     zobacz więcej zdjęć..

16.02.2015

Tłusty czwartek i …, no właśnie!

          Tłusty czwartek, który w tym roku przypadł 12 lutego, był w naszej szkole obchodzony inaczej niż zwykle. Organizatorzy spisali się doskonale, przygotowali coś dla ducha i ciała. O wyznaczonej godzinie w teatralnym zakątku zrobiło się radośnie i gwarno. Spotkanie rozpoczął Koncert na dwa serca z okazji walentynek (poczytaj w naszej internetowej kronice wydarzeń). Po miłosnych uniesieniach samorząd zaprosił do udziału w konkursach z pączkiem w roli głównej. Ostatnia konkurencja okazała się najzabawniejsza. Nauczyciele, grający pierwsze skrzypcew tej zabawie, z zasłoniętymi oczami karmili pączkami uczniów, którzy zdążyli najbardziej dać im się we znaki. Na koniec spotkania wszyscy pełni niezapomnianych wrażeń udali się na lekcje i z niecierpliwością oczekiwali walentynkowego listonosza.

14.02.2015

KONCERT NA DWA SERCA – spotkanie z okazji walentynek

      Młodzi ludzie, otwarci na stwórczą moc słowa, wiedzą, że „miłość jest najpotężniejszą siłą wszechświata”, jest furtką do serca człowieka.
      Z tej radości bycia razem i dzielenia się swoimi emocjami powstała chęć przygotowania spektaklu, jakiego jeszcze nie było. Tak narodził się „Koncert na dwa serca”, który mieliśmy przyjemność wysłuchać 12 lutego. Tym razem nasz teatralny zakątek przeobraził się w najpiękniejsze dla wielu miejsce na Ziemi. Na skrzydłach miłości, oczami duszy i wyobraźni przenieśliśmy się do Paryża – miasta zakochanych.

16.01.2015

APEL PODSUMOWUJĄCY PIERWSZE PÓŁROCZE

      Ostatni dzień nauki przed feriami zimowymi ma szczególny charakter. Wszyscy są uśmiechnięci, bo czeka ich zasłużony wypoczynek. Dla nas ów piątek był przyjemny tym bardziej, że na ten termin zaplanowano Zimowy Festiwal Muzyczny.  Sukces przychodzi jedynie do tych, którzy działają, podczas gdy pozostali oczekują jego nadejścia. O sukcesach, nawet tych najdrobniejszych, należy mówić, należy je nagradzać. Okazją szczególną ku temu jest w szkole podsumowanie na forum półrocznej klasyfikacji. Zebrani w holu uczniowie byli świadkami wręczenia nagród koleżankom i kolegom, którzy zrobili wszystko, czego od nich oczekiwano i troszeczkę więcej.

13.01.2015

Turniej piłki siatkowej o Puchar Dyrektora Szkoły

  Siedem reprezentacji, podczas tegorocznego turnieju zorganizowanego przez panie Annę Kowalczuk i Małgorzatę Żytyńską, walczyło o Puchar Dyrektora Szkoły i tytuł najlepszej drużyny. Główne cele imprezy - czyli dobra zabawa i krzewienie aktywności fizycznej wśród młodzieży - osiągnięto w stu procentach.
    Sportowa rywalizacja dawała zawodnikom mnóstwo satysfakcji. Poszczególne mecze były zacięte, a w wielu spotkaniach o zwycięstwie musiał decydować tie-break. Uczniowie podeszli do turnieju z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem. Doping publiczności towarzyszący zaciętej rywalizacji oraz walka o każdą piłkę, ale zawsze w duchu fair play, spowodowały, że emocje towarzyszyły wszystkim do samego końca rozgrywek.

22.12.2014

MIKOŁAJKOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

        W piątek 5 grudnia 2014 r. w salce tenisowej, jak co roku o tej porze, odbył się kolejny mikołajkowy turniej tenisa stołowego zorganizowany przez nauczycielki wych. fizycznego, p. Annę Kowalczuk i p. Małgorzatę Żytyńską.
        Mecze rozgrywane były w dwóch kategoriach: chłopcy i dziewczęta. Do turnieju zgłosiły się 4 dziewczynki i 10 chłopców. Pierwszą rundę rozegrano systemem pucharowym. W następnej rundzie odbyły się mecze systemem „każdy z każdym”, po czym wyłoniono zwycięzców.

19.12.2014

 UWAGA!   -   PODCZAS PRZERWY ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNEJ W SZKOLE  PROWADZONE BĘDĄ  ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZE

14.12.2014

Witaj Święty Mikołaju..

    Wszyscy wiemy, jak wygląda Święty Mikołaj - czasem rubaszny, czasem miły starszy pan, ale zawsze w czerwonym płaszczu i z białą brodą. Ten współczesny wizerunek został rozpowszechniony w latach trzydziestych ubiegłego wieku poprzez reklamy napoju Coca-Cola. Ale Święty Mikołaj nie zawsze tak wyglądał. Na początku XIX wieku przedstawiano go jako elfa w malutkich saniach, zaprzężonych w renifery. Wyobrażano sobie, że mieszka w jaskini i nosi brązowe ubranie. Potem zamieniono postać elfa w postać człowieka. Jedno jest pewne - nieważne jak wygląda - ważne, że wszyscy na niego czekają. To jedna z najmilszych tradycji, o której pamięta się niezależnie od wieku, płci i przekonań politycznych. Tego zdania są też nasi uczniowie, bo do nich co roku przyjeżdża Święty Mikołaj. Nikt nie wie w jaki sposób, bo nie widziano jego zaprzęgu. On po prostu puka znienacka w drzwi każdej sali i z głośnym powitaniem wchodzi do środka. Chwilę później rozlegają się słowa śpiewanej przez młodzież kolędy, bo oprócz dobrego zachowania, to drugi warunek otrzymania prezentu.
I to wszystko w tym temacie... Aha, rąbka tajemnicy mógłby nieco odsłonić Dawid z 3B oraz Rada Rodziców Gimnazjum nr 21. Oni chyba coś więcej wiedzą na temat Świętego Mikołaja. Ciekawe skąd?

14.12.2014

POD GWIAZDĄ WIESZCZA ADAMA

       Pielęgnowanie tradycji szkolnej związanej z osobą patrona od 2004 r. na stałe zapisane jest na jednej z wielu kart tworzących historię Gimnazjum nr 21 im. Adama Mickiewicza w Szczecinie. Pod gwiazdą wieszcza Adama – Dzień Patrona Szkoły - obchodziliśmy w tym roku 4 grudnia w miesiącu urodzin poety. Nasi uczniowie zawsze aktywnie włączają się w życie szkoły. Tym razem wykazali się swoją wiedzą i zainteresowaniem twórczością Adama Mickiewicza, uczestnicząc w konkursach związanych z osobą patrona.

12.12.2014

W POSZUKIWANIU GŁOSU KSIĄŻKI

      Wydawać by się mogło, że w XXI wieku umiejętność czytania to nic nadzwyczajnego. Nic, czym można by się pochwalić albo uczynić z tego swój atut. Wszak czytać potrafią już uczniowie szkół podstawowych. Ba, zdarza się to nawet co sprytniejszym przedszkolakom… A jednak czytanie to coś więcej niż tylko składanie liter i łączenie ich w słowa. Głośne czytanie zaś nie jest jedynie wypowiadaniem zdań. To umiejętność właściwej interpretacji, odpowiednie rozłożenie akcentów, zrozumienie intencji autora i uwypuklenie najważniejszych treści. To znalezienie duszy tekstu. Dopiero wtedy książka zyskuje głos, przemawia do odbiorcy, zaczyna żyć. Przekonać się o tym mieli okazję uczestnicy odbywających się w Książnicy Pomorskiej warsztatów „Książka ma głos, czyli sztuka czytania”. Jak twierdzą organizatorzy: „Głośne czytanie, z wykorzystaniem stosownej wiedzy i właściwych narzędzi, może nieść ze sobą korzyści daleko wykraczające poza realizację podstawowej funkcji komunikacyjnej.

11.12.2014

UŻYWANE KSIĄŻKI ZA DARMO

      Wyniki czytelnictwa w Polsce dowodzą od kilku lat, że rzadziej niż kiedyś sięgamy po książkę. Może to i naturalne w dobie technologii informacyjnej. Takie nastały czasy, że młodzi przedkładają czytanie ebooków na ekranie komputera nad jakże wielką przyjemność trzymania książki w ręku i pochłaniania jej treści w wygodnej pozycji na kanapie. Żeby zachęcić uczniów do czytania, należy wzbogacać księgozbiór o literaturę z gatunku fantastyki i jej odmiany, czyli horroru. Istotne też jest „przewietrzanie” szkolnego księgozbioru. W grudniu, w wyniku przeprowadzonej selekcji, wycofano wydawnictwa zniszczone (zaczytane), zdezaktualizowane oraz książki występujące w nadmiernej liczbie egzemplarzy w stosunku do obecnych potrzeb. Część z nich, wybraną przez młodzież, wyeksponowano w holu szkoły przy wielkim napisie „UŻYWANE KSIĄŻKI ZA DARMO. ZAPRASZAMY”. Akcja rozdawania adresowana była do całej społeczności naszego gimnazjum, również do rodziców. Serce i oczy cieszył widok malejącej z dnia na dzień góry wyłożonych książek.

01.12.2014

„Spotkania z fizyką i chemią”

      Z myślą o młodszych koleżankach i kolegach w dniach 27 - 28 listopada w naszej szkole odbywały się „Spotkania z fizyką i chemią”, zorganizowane przez nauczycielki obu przedmiotów: Ewę Gajos, Joannę Możdżyńską oraz Agnieszkę Olender. Młodzi entuzjaści, naukowcy i eksperymentatorzy (Kacper Cuper, Kacper Fidziukiewicz, Ewelina Hencel, Patrycja Kowalczyk, Marlena Kowalik, Sandra Miastkowska, Weronika Pacholczyk, Dawid Przygocki, Mariusz Słoński i Natalia Wiktorska) z ogromnym zaangażowaniem wprowadzali uczestników zajęć w świat badań i doświadczeń z kręgu, jeszcze bliżej im nieznanych, szkolnych przedmiotów.
      Z zaproszenia na pokaz ciekawych eksperymentów skorzystało kilka pobliskich szkół. Mieliśmy przyjemność gościć uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 46, 47, 65, 74 oraz z Polsko - Niemieckiej Szkoły Podstawowej „Nasza Szkoła" w Szczecinie. Miłą niespodziankę sprawiła obecność przedstawicieli szkoły z prawobrzeża.

28.11.2014

Zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

      Na początku listopada w ramach akcji „Bezpieczna szkoła” w naszym gimnazjum rozpoczęły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Prowadziła je pani Anna Kowalczuk nauczycielka EDB. Celem zajęć było uświadomienie młodzieży, że dzięki znajomości podstawowych zasad resuscytacji krążeniowo-oddechowej - RKO jesteśmy w stanie uratować czyjeś życie.

24.11.2014

Dzień Świętego Franciszka - patrona ekologów.

      Już po raz drugi, tym razem w Gimnazjum nr 21, po słonecznej stronie życia spotkali się 17 listopada uczniowie naszej szkoły i koledzy z Gimnazjum nr 22, by uczestniczyć w obchodach święta patrona ekologów. Z tej okazji mieliśmy zaszczyt gościć Ks. kan. dra Krzysztofa Cichala proboszcza Parafii Świętej Rodziny w Szczecinie. Pani Dyrektor Jadwiga Adamczewska również była razem z nami. Uczniowie klasy 2B: Ania Pogoda, Małgosia Nowak, Kasia Solich, Ewelina Kołtun, Kacper Fidziukiewicz, Olek Frost, Adrian Krukowski i Bartek Kalinowski, występując w roli dziennikarzy w studiu Naszych Wiadomości, zaprezentowali gościom i rywalizującym drużynom „reportaż”, w którym przybliżyli postać patrona ekologów - świętego Franciszka z Asyżu.

18.11.2014

II edycja programu „WF z klasą”

        W roku szkolnym 2014/2015 Gimnazjum nr 21 w Szczecinie przystąpiło do II edycji programu „WF z klasą” i wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej, „Gazetą Wyborczą”, portalem Sport.pl, Ministerstwem Sportu i Turystyki propaguje wśród młodych ludzi aktywność fizyczną i zdrowy styl życia.
     Koordynatorem projektu jest pani Beata Jasinska – nauczycielka wychowania fizycznego, osoby wspomagające przedsięwzięcie: panie Anna Kowalczuk i Małgorzata Żytyńska.
      Celem programu jest zaktywowanie młodzieży do ćwiczenia oraz wypracowanie pomysłów na nowoczesne i ciekawe lekcje wychowania fizycznego. Zajęcia mają być bardziej zróżnicowane i bliższe oczekiwaniom uczniów. Nasz program ma pokazać, że ze sportu w szkole każdy może czerpać przyjemność.

13.11.2014

RAJD JESIENNY

      Piękna, jesienna aura, opadające z drzew, mieniące się kolorami liście. Czegóż więcej potrzeba, aby wyruszyć na rajd?
        W sobotni poranek 18 października miłośnicy pieszych wędrówek, pod opieką nauczycielek WF-u Anny Kowalczuk i Małgorzaty Żytyńskiej, pięciokilometrową trasą Cisową doszli do Pomnika Czynu Polaków, skąd ruszyli w dalszą drogę. Przechodząc przez Jasne Błonia, park Kasprowicza, park im. Stefana Kownasa nasi piechurzy dotarli do ulicy Niemierzyńskiej. Pozostawiając za sobą Muzeum Techniki, ulicami: Arkońską, Broniewskiego, Doktora Judyma, Wiosny Ludów, Grzybową, Podleśną, Świerkową zawędrowali do parku Leśnego Arkońskiego, wzgórza Arkony. Kres sobotniej wędrówki, ostatni przystanek, metę stanowiła Polana Czerwona koło kąpieliska Arkonka. Ale na tym nie koniec! Teraz nadszedł czas na konkursy, m.in. piosenki turystycznej, krajoznawczy, fotograficzny. W okolicznościach jesiennej przyrody miłośnicy szkolnych rajdów wykazali się swoimi umiejętnościami i zręcznością. Z wielką chęcią i zapałem czekają już na kolejne spotkanie, aby znów pokazać na co ich stać :)  nasza fotorelacja..

11.11.2014

11.11.1918 NIECH ŻYJE POLSKA NIEPODLEGŁA!

        Tymi słowami uczniowie klasy 2B i 1A zakończyli montaż słowno-muzyczny przygotowany pod opieką pań: Anny Tchoryk, Marii Glinieckiej i Agnieszki Weryszko.    Uczniowie naszej szkoły uczcili 96. rocznicę odzyskania niepodległości 6 listopada, kiedy w galowych strojach, z powagą na twarzach, stanęli w części teatralnej holu. Wiersze oraz patriotyczne pieśni w wykonaniu Eweliny Kołtun, Patrycji Kowalskiej, Małgosi Nowak, Ani Pogody, Kasi Solich, Kacpra Fidziukiewicza i Bartka Kalinowskiego oraz Dawida Juszczuka i Filipa Rusoła, biało-czerwone kotyliony zdobiące odświętne kostiumy występujących, prezentacja multimedialna przedstawiająca sceny z życia Polaków tamtych czasów, wprowadziły wszystkich w nastrój tego najważniejszego ze świąt w polskiej tradycji narodowej.

05.11.2014

Halloween - Turniej klas pierwszych THE BEST FIRST 2014

      Z okazji Halloween 29 października po raz kolejny odbył się w naszej szkole turniej klas pierwszych o tytuł „The Best First 2014”. Uczestnicy imprezy poznali zabawy charakterystyczne dla obchodów Halloween w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Uczniowie wykonali lampiony z dyni, próbowali zjeść jabłka wiszące na sznurku, szukali wyjścia z labiryntu, wykazywali się znajomością słówek angielskich, zamieniali się w jeden z wielu symboli Halloween - papierową mumię. Dopełnieniem imprezy były barwne kostiumy duchów, wiedźm, potworów wykonane z dużą starannością i kreatywnością przez uczniów klas pierwszych. Wszyscy świetnie się bawili, a tytuł najlepszej klasy pierwszej „ The Best First 2014” i torbę pełną niespodzianek zdobyła klasa I A. Gratulujemy !

04.11.2014

Święto Niepodległości - przypnijcie biało-czerwone kotyliony

          Prezydent R.P. w liście do uczniów i nauczycieli wszystkich szkół w Polsce zachęca, aby w przededniu Święta Niepodległości – włączyli się w przygotowanie biało-czerwonych kotylionów, które będą znakiem naszej obywatelskiej wspólnoty.                                  Pełna treść lisu tutaj.

31.10.2014

AKADEMIA MŁODEGO SZCZECINIANINA

      AKADEMIA MŁODEGO SZCZECINIANINA to gimnazjalno-uczelniana współpraca między uczniami gimnazjum a studentami wydziału, ma na celu urozmaicenie zajęć, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem.
     30 października 2014 młodzież Gimnazjum nr 21 gościła w murach Uniwersytetu Szczecińskiego, Wydział Nauk o Ziemi. Uczniowie gimnazjum wysłuchali ciekawych wykładów. Na początku odwiedzili Muzeum Geologiczne, po którym oprowadził i ciekawie opowiadał pan Dominik Zawadzki, następnie młodzież wysłuchała wykładu, przygotowanego przez studentów , Patryka Białka i Piotra Szerszenia -„Tajemnice cmentarzy”.  To była lekcja inna niż zwykle!  więcej fotek i film na naszej stronie facebook'owej..

30.10.2014

OTRZĘSINY

      Impreza „tylko dla pierwszoklasistów”, przygotowana przez Samorząd Uczniowski pod egidą pani Agnieszki Olender, odbyła się w tym roku 9 października. Nasi młodsi koledzy brali udział w konkurencjach sprawdzających ich kocie umiejętności. Z pewnością była to dla nich również sposobność, aby lepiej się poznać. Sympatyczne kotki dzielnie walczyły o tytuł Super Kotów 2014/2015. Najlepsi okazali się uczniowie klasy 1B. Po przejściu chrztu bojowego pierwszaki otrzymały złotego kota, słodycze oraz certyfikat pełnoprawnego członkostwa w naszej gimnazjalnej rodzinie. Klasy świetnie się bawiły. Oddanie i poświęcenie towarzyszyły im w rywalizacji o honorowy tytuł.  zobacz więcej zdjęć

30.10.2014

Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych

         Jeden z bohaterów kultowego filmu Stanisława Barei „Miś” wypowiedział słowa, które stały się sloganem: NARODZIŁA SIĘ NOWA TRADYCJA. I może właśnie dziś – 27 października, przygotowane przez grupę tzw. łączników obchody Święta Biblioteki staną się naszą szkolną tradycją. Kto wymyślił takie święto? W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych, czyli organizacja zajmująca się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. I właśnie ona w 1999 roku zainicjowała Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych, które obchodzone jest co roku w czwarty poniedziałek października. Z inicjatywy pani Ewy Gawęckiej przedstawiciele klas tworzących aktyw biblioteczny przygotowali w czytelni niespodziankę. Były balony, kolorowa gazetka tematyczna, wystawa ciekawych pozycji beletrystycznych. Chętni mogli sprawdzić swoją wiedzę ze znajomości książek, zrelaksować się oglądając znane z dzieciństwa i ulubione bajki. Dla uczestników przygotowano też słodycze.

24.10.2014

Festiwal Nauki, czyli zabawa na interaktywnej wystawie „ Eureka”

        Nasi młodzi naukowcy 16 i 24 października br. razem z panią Ewą Gajos, nauczycielką fizyki, uczestniczyli w wystawie interaktywnej „Eureka”. Prezentowane doświadczenia fizyczne jak zawsze bardzo zainteresowały naszych uczniów. Każdy eksperyment był ciekawie omówiony i sprzyjał lepszemu zrozumieniu zjawisk i praw fizycznych. Oglądający mieli też okazję, poprzez działanie na profesjonalnych przyrządach, samodzielnie przeprowadzić niektóre doświadczenia, co było niewątpliwie źródłem ekscytujących przeżyć.
        Największe wrażenie na uczniach zrobiły zjawiska i złudzenia optyczne, doświadczenia z prądu elektrycznego, z kulą plazmową oraz generatorem Van de Graffa.

20.10.2014

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

        Szkolny kalendarz obfituje w ważne daty i wydarzenia. Szczególnym dniem jest dla nas 14 października – Dzień Edukacji Narodowej. To w naszym gimnazjum podwójne święto, obchodzone nie tylko przez pracowników szkoły, ale również pierwszoklasistów. Właśnie wtedy nasi młodsi koledzy składają ślubowanie i zostają oficjalnie przyjęci w poczet uczniów Gimnazjum nr 21 im. A. Mickiewicza.
        W tym roku uroczystość przygotowali uczniowie klas drugich i trzecich, dzielnie wspierani przez nauczycielki języka polskiego - panie M. Szulc i A. Tchoryk. O odświętny wygląd sali gimnastycznej zadbała, jak zawsze pełna oryginalnych pomysłów i niezawodna w ich realizacji, pani A. Olender. Akademię, rozpoczętą wykonaniem nastrojowego „Wspomnienia” z repertuaru Cz. Niemena, poprowadzili Patrycja Kowalczyk i Rafał Szajnowski z klasy 3a. W tym roku w uroczystości brali udział nie tylko uczniowie klas pierwszych, ale również przedstawiciele wszystkich pozostałych.

18.10.2014

Kolejny etap edukacji teatralnej czas zacząć..

        Kilka tygodni temu weszliśmy w nowy rok szkolny, a zatem kolejny etap edukacji teatralnej czas zacząć. Zgodnie z naszą szkolną tradycją p. Gawęcka i p. Tchoryk zaprosiły grupę uczniów do Teatru Polskiego. Tym razem na październikowy, sobotni wieczór zaproponowały młodzieży Szekspirowski dramat „Romeo i Julia”. Ale znana historia tragicznej miłości dwojga młodych ludzi, którzy stali się wzorem romantycznych kochanków, nie rozgrywa się w Weronie ani w Mantui. Reżyser i zarazem choreograf spektaklu, Grzegorz Suski, osadził akcję w Bydgoszczy, tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej (stąd tytuł sztuki – „Romeo i Julia 1939”). Sztuka opiera się na oryginalnym Szekspirowskim tekście, ale obok typowej, teatralnej scenografii pojawia się projekcja multimedialna, aktorzy nawiązują kontakt z publicznością, schodzą ze sceny, przechadzają się wśród widzów.

04.10.2014

Ważna informacja!

      Rozpoczęły się konsultacje Konsultacje w sprawie Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego na 2015 rok. Wśród projektów obywatelskich znajduje się jeden dotyczący remontu naszych schodów przy Gimnazjum 21, ulica Mickiewicza 23.
Prosimy zagłosujcie Państwo; skłońcie do tego rodzinę i znajomych. Głosowanie trwa od 01 do 21 października 2014 r.

11.10.2014

„TOUR DE ROLKA W NASZEJ SZKOLE”

          Aby zintegrować grupę z samorządu uczniowskiego, zorganizowaliśmy sobotnią przejażdżkę na rolkach. Zgłosiło się kilku ochotników – zapaleńców sportowych. Do pokonania było parę okrążeń wokół kąpieliska „Arkonka”. Pogoda w tym dniu bardzo dopisywała, nasza kondycja trochę mniej… Chlubnym wyjątkiem okazała się pani opiekun, która jeździła dwie godziny bez przerwy. Ze względu na fantastyczną atmosferę, jaka panowała podczas tego spotkania, chciałybyśmy to powtórzyć - może w nieco większym gronie. Pewnie zastanawiacie się kiedy, skoro za oknem coraz mniej sprzyjająca aura? Ale nam nawet zima nie jest straszna - zawsze możemy rolki zamienić na łyżwy.

06.10.2014

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

     W naszej szkole 25 września odbyły się wybory przewodniczącego samorządu uczniowskiego. Kandydowali: Inez Kruszczyńska z klasy 3B, Dawid Przygocki z 3B, Klaudia Bartold z 2A, Ewelina Sulikowska z 2A, Anna Pogoda z 2B oraz Nikola Żarnotal z 2C. Najwięcej głosów otrzymała Anna Pogoda i to jej przypadła ta zaszczytna funkcja, natomiast godnie zastępować ją będzie Inez Kruszczyńska. Serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że dobre imię naszego Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2014/2015 rozsławiać będą.

07.10.2014

XIV Zachodniopomorski Festiwal Nauki, czyli..

..młodzi ludzie z Gimnazjum nr 21 w Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym.  Nasi uczniowie już kilkakrotnie brali udział w zajęciach terenowych organizowanych w ramach Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki. Tym razem 27 września wyruszyli do Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego, który charakteryzuje się ogromną różnorodnością siedlisk oraz bogactwem form życia.

23.09.2014

SPRZĄTANIE ŚWIATA

    W sobotę 20 września 2014 r. uczniowie klas pierwszych naszego gimnazjum, pod opieką wychowawców - Anny Kowalczuk i Agnieszki Olender oraz nauczycielek biologii - Agnieszki Wojdat i Joanny Możdżyńskiej, uczestniczyli w Sprzątaniu Świata - Polska 2014.
    Akcja jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World, wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza, który bardzo chciał poprawić stan Zatoki Sydnejskiej. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska - Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. W trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzone są działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling.
    Nasz udział w akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2014” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem było promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

01.09.2014

INAUGURACJA NOWEGO ROKU SZKOLNEGO

          1 września – poniedziałek – godz. 9.00 – początek nowego roku szkolnego. Z tej okazji w sali gimnastycznej naszego gimnazjum zgromadziła się społeczność uczniowska wraz z rodzicami, gronem pedagogicznym na czele z Panią dyr. Jadwigą Adamczewską, która serdecznie wszystkich przywitała. Szczególnie ciepłe słowa skierowane zostały do uczniów klas pierwszych, którzy od tej chwili będą również tworzyć dobrą tradycję naszej szkoły. Zanim uczniowie stawią czoło edukacyjnym wyzwaniom, a pierwszaki oswoją się z nową sytuacją, gospodarze uroczystości zaprosili wszystkich na krótką część artystyczną, w której zaprezentowali „scenki ze szkolnego podwórka” oraz „złote myśli” na każdy miesiąc nauki. Jeszcze tylko krótkie spotkanie z wychowawcą, plan lekcji i ostanie chwile wolności…

30.06.2014

Pożegnanie absolwentów

     Gdyby nie szkoła, któż by wiedział, czym są wakacje. Trzecioklasiści ostatnie chwile w murach naszego gimnazjum przeżywali 27 czerwca na uroczystości pożegnania absolwentów. I jak co roku, „zgodnie z protokołem”, ceremonię rozpoczęła część oficjalna. Pani dyr. Joanna Możdżyńska, przywołując myśl Alberta Einsteina – Człowiek szczęśliwy jest zbyt zadowolony z teraźniejszości, by oddawać się zanadto rozmyślaniom o przyszłości – w swoich życzeniach dla absolwentów podkreśliła, by mimo to mądrze i roztropnie zaplanowali oni swoje przyszłe dorosłe życie. Z kolei uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie. Patrycja Gabryszewska uczennica kl. III C otrzymała statuetkę SUPERABSOLWENTA Gimnazjum nr 21 im. A. Mickiewicza w Szczecinie.

29.06.2014

OSTATNI DZIEŃ W SZKOLE

          Ostatni dzień w szkole to okazja do podsumowańi wzajemnych podziękowań. Dlatego też uczniowie klas pierwszych i drugich oraz nauczyciele spotkali się na apelu. Było trochę statystyki, porównań, no i to, co należy się najlepszym, czyli nagrody. A zatem... podsumowanie czas zacząć....

16.06.2014

EKODZIEŃ, czyli społeczna akcja ekologiczna

           I oto nadchodzi ... nieuchronnie ... to - na co tak bardzo czekamy - koniec roku szkolnego. Jest to odpowiedni czas na podsumowania i refleksje. Możemy być dumni, że po raz kolejny zdaliśmy egzamin z proekologicznych zachowań. W ciągu ostatnich trzech lat znacznie wzrosła nasza świadomość związana z segregacją odpadów i ich recyklingiem. Szkolna akcja Zbieramy elektroodpady, makulaturę, plastikowe butelki i nakrętki oraz zużyte baterie nabiera coraz większego rozmachu. Dzień 16 czerwca był szczególną okazją, aby wyróżnić tych, którzy najbardziej się w nią zaangażowali. Nie bez znaczenia jest fakt, iż fundatorem nagród dla naszych uczniów za proekologiczną działalność jest TOM - Organizacja Odzysku S.A. oraz Rada Osiedla Śródmieście-Północ.

04.06.2014

"ŻYWA" LEKCJA HISTORII

        4 czerwca 1989 roku na stałe zapisał się w historii Polski. Tego dnia odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu oraz w pełni wolne wybory do Senatu. W rocznicę owych wydarzeń zawitali do nas goście szczególni – przedstawiciele Koła Potulice Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Szczecinie, na czele z panią prezes Lidią Kubacką. To za ich sprawą nasza młodzież po raz kolejny wzięła udział w „żywej” lekcji historii. Rozpoczęła ją wspomnieniami pani Lidia, dla której noc z 9-10 listopada 1944 roku stała się początkiem traumatycznych przeżyć. Jej dzieciństwo skończyło się razem z odgłosem walenia kolbami karabinów do drzwi. Esesmani, którzy nocą wtargnęli do domu, za odmowę podpisania niemieckiej listy narodowościowej całą rodzinę naszego gościa wywieźli do hitlerowskiego obozu dla przesiedleńców w Potulicach.

04.06.2014

„SCHLAGERFESTIVAL 2014“

        „SCHLAGERFESTIVAL 2014“, czyli Międzygimnazjalny Konkurs Piosenki Niemieckojęzycznej. Uczniowie Gimnazjum nr 21 im. Adama Mickiewicza w Szczecinie kontynuują swoją pasję i pokonują bariery językowe śpiewająco! A to za sprawą pani Marii Glinieckiej, nauczycielki języka niemieckiego, która odkrywszy ich talenty, dba, by nie zostały zaprzepaszczone. W środę 4 czerwca 2014 r. Malwina Bączalska, Natalia Wiktorska, Inez Kruszczyńska, Kacper Cuper, Paweł Satała i Dawid Przygocki, przygotowani przez panią Marię, wystąpili w II edycji Konkursu Piosenki Niemieckojęzycznej „Schlagerfestival 2014“, którego organizatorem było Gimnazjum nr 29 im. ks. Jana Twardowskiego w Szczecinie. Nasi reprezentanci brawurowo zaśpiewali piosenkę Michała Wiśniewskiego „Keine Grenzen“ i w kategorii zespołów zajęli I miejsce. Gratulujemy!!!   (tutaj link do video)

Odpoczynek na schodach przed Bazyliką  Sacré-Cœur
Odpoczynek na schodach przed Bazyliką Sacré-Cœur
29.05.2014

Z pamiętnika podróżnika

        Boisko przed szkołą wygląda niecodziennie. Grupa uczniów, ich rodzice, dookoła torby, torebki, walizki i walizy… Opiekunowie sprawdzają dokumenty, upewniają się, że mamy wszystko, co będzie nam potrzebne. Tak, jedziemy na wycieczkę! Najpierw odliczaliśmy miesiące, potem tygodnie, wreszcie dni i godziny. Miasto, które do tej pory było jedynie odległym marzeniem, wreszcie zdaje się być na wyciągnięcie ręki. Zajmujemy miejsca w autokarze i ruszamy. Paryżu, szykuj się - uczniowie Gimnazjum 21 w Szczecinie nadchodzą! Wielogodzinna podróż mija szybciej, niż można się było spodziewać. Oglądamy filmy, słuchamy muzyki, rozmawiamy. W nocy próbujemy zasnąć, ale to trudne, kiedy w głowie kłębi się tyle myśli. Rozmyślamy więc o podbiciu miasta sztuki i miłości. Paryż wita nas piękną pogodą. Wprost wymarzoną na spacer. Zatrzymujemy się przy Łuku Triumfalnym. Przyglądamy się, słuchamy opowieści o jego historii, robimy zdjęcia. Tak, teraz my też czujemy się jak zwycięzcy. Pierwsze godziny upływają nam na wędrówce po Champs Élysées. Podziwiamy mijane budynki i place. Zaglądamy też do Galerii Lafayette – to jeden z najsłynniejszych i najbardziej ekskluzywnych domów handlowych na świecie. Tym razem przede wszystkim po to, aby spojrzeć na miasto z tarasu widokowego, który znajduje się na dachu, ale kiedyś wrócimy tam na porządne zakupyJ Przy Centrum Pompidou robimy krótką przerwę – niedługo obiad. Dostarczywszy strawy ciału, wracamy do karmienia ducha. Zwiedzamy wyspę La Cite - najstarszą część i kolebkę miasta z katedrą Notre-Dame. Zbliża się wieczór, nasz pierwszy wieczór w Paryżu. Zmęczenie zaczyna dawać o sobie znać. Jedziemy do hotelu. Po poprzedniej nocy w autokarze tak dobrze znaleźć się w wygodnym łóżku…

21.05.2014

Dzień Języka Polskiego

 31 marca 2014 r. obchodziliśmy w naszym gimnazjum Dzień Języka Polskiego.  Z tej okazji odbyły się następujące konkursy:    Ortograficzna corrida,  Z polszczyzną za pan brat,  Literatura i język ojczysty w pigułce.

20.05.2014

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

          Z okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi 29 kwietnia młodzież naszej szkoły udała się do Parku Kasprowicza pod opieką nauczyciela geografii, pani Doroty Krysińskiej i pani Agnieszki Wojdat, nauczyciela biologii. Tam w okolicznościach pięknej szczecińskiej przyrody odbyły się zmagania konkursowe nawiązujące treścią do przedmiotów przyrodniczych: biologii, geografii i fizyki. Trzyosobowe drużyny uczniowskie doskonale radziły sobie z rozpoznawaniem gatunków drzew, wskazywały wymagane cechy spotkanych po drodze zwierząt – mieszkańców szczecińskich Jasnych Błoni. Dużo zabawy, ale i nieco kłopotów, sprawiło naszej młodzieży rozwiązywanie zadań z geografii. Przy użyciu profesjonalnych stacji pogodowych, kompasów i mapek  określano kierunek wiatru, aktualną temperaturę i ciśnienie. Na koniec drużyny zmierzyły się z krzyżówkę ekologiczną przygotowaną przez panią Ewę Gajos  nauczyciela fizyki.

02.05.2014

WIZYTA W RADIU SZCZECIN

        Uczniowie wyróżnieni w listopadzie ubiegłego roku w Gimnazjum nr 21 podczas Festiwalu Piosenki Światowej 3 kwietnia 2014 r. wykorzystali niebywałą okazję  i udali się do studia Polskiego Radia Szczecin, by dokonać profesjonalnego nagrania swoich piosenek. Podczas wizyty młodzież zobaczyła jak „od środka”, czyli po drugiej stronie mikrofonu, wygląda praca radiowca. Gimnazjaliści zostali oprowadzeni po budynku, obserwowali dziennikarzy przy pracy, zobaczyli m.in. studia nagrań, newsroom, studio emisyjne a także serce rozgłośni, czyli rozdzielnię elektroakustyczną. 

25.04.2014

NASI WIELCY ZWYCIĘZCY

      22 kwietnia 2014 r. na apelu szkolnym nagrodziliśmy zwycięzców międzyszkolnych i szkolnych zawodów sportowych oraz konkursów zorganizowanych w ramach obchodów Dnia Geografii i Matematyki, Języka Polskiego oraz Dni Skandynawskich.     

07.04.2014

Spotkanie z gościem z Nowej Zelandii

          Bo przecież w życiu chodzi o to, by wędrować z uśmiechem i nie w pojedynkę, toteż 4 kwietnia odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klas pierwszych z  polską pisarką i dziennikarką panią Aliną Suchanski, która od trzydziestu lat mieszka w Nowej Zelandii. Zdjęcia malowniczych krajobrazów, interesujące historie opowiedziane przez naszego Gościa wzbogaciły  wiedzę młodzieży o  kulturze i tradycjach krajów anglojęzycznych, jak też zapewne przekonały, że warto uczyć się języków obcych. Miło jest mieć świadomość, że nasi rodacy sławią imię Polski w tak odległych zakątkach świata.

04.04.2014

Dni Skandynawskie

               Społeczność Gimnazjum nr 21 im. A. Mickiewicza  aktywnie włączyła się  w obchody Dni Skandynawskich w naszym mieście. Podjęte w szkole 4 kwietnia z tej okazji działania miały na celu zapoznanie młodzieży z kulturą i przyrodą  państw skandynawskich. Uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialne przedstawiające warunki geograficzne, florę i faunę tych krajów. W holu szkoły przygotowano wystawę poświęconą Szwecji  pt. Nasi sąsiedzi zza morza.

30.03.2014

Igrzyska z Ósemką

          Wielkie emocje, piękne serwy, walka do ostatniego punktu, a przede wszystkim dobra zabawa. Tak można jednym zdaniem podsumować imprezę sportowo - rekreacyjną  Igrzyska  z Ósemką, której organizatorem było VIII Liceum Ogólnokształcące im. Olimpijczyków Polskich w Szczecinie. Na imprezie pojawiły się znane postacie ze świata sportu: mistrz olimpijski z IO w Pekinie Marek Kolbowicz oraz mistrzyni Europy z 2003 r. w piłce siatkowej Maria Liktoras.  

21.03.2014

Wiosenne fantazje..

      Pierwszy Dzień Wiosny, na to hasło każdemu pojawia się uśmiech na twarzy! Wiosna...czyli ciepły wiatr, dużo słońca i coraz więcej zieleni wokół. Zaczynają pojawiać się listki na drzewach i kwitnąć pierwsze kwiaty. Przyroda budzi się do życia!  Widać, że wielkimi krokami zbliża się do nas wiosna, w związku z czym trzeba ocknąć się  ze snu zimowego. Tym razem Samorząd Uczniowski w porozumieniu z Dyrekcją zorganizował imprezę pod hasłem „Wiosenna fantazja w modzie” w połączeniu z karaoke.   
W młodych umysłach 21 marca kojarzy się z bezkarnymi wagarami, więc z tej okazji odbyły się tylko dwie pierwsze lekcje. Potem zabawy. Zaczęliśmy od pokazu mody, na którym uczniowie prezentowali podkoszulki własnoręcznie ozdobione wiosennymi motywami. Poza tym odbyły się też wybory Pani i Pana Wiosny podczas przygotowanych przez uczniów układów tanecznych. W końcu nadszedł moment na oczekiwane karaoke, czyli bitwę na głosy – nauczyciele kontra uczniowie. Imprezę kończył maraton filmowy.

12.03.2014

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

          Jest taki dzień w roku szkolnym, w którym Gimnazjum nr 21 im. A. Mickiewicza w Szczecinie szczególnie zaprasza w swoje gościnne progi. Nasza szkoła jest wyjątkowym miejscem. Daje szansę na rozwój i start w dorosłe życie każdemu swojemu uczniowi. By przekonać się o tym 12 marca popołudniową godziną przybyli do nas szóstoklasiści i ich rodzice. Dzień Otwarty rozpoczęła pani dyrektor Joanna Możdżyńska, następnie Ciekawe Osobowości, czyli nasi nauczyciele, opowiedzieli o swojej pracy i osiągnięciach młodzieży. Tak więc odwiedzający, można rzec z pierwszej ręki, otrzymali sporą garść informacji dotyczących szkoły, jej funkcjonowania, tradycji, a przede wszystkim poznali ofertę edukacyjną na przyszły rok szkolny.

13.02.2014

Dzień Matematyki i Geografii

         13 lutego w naszej szkole swoje święto miały matematyka i geografia. Część matematyczna została przygotowana przez uczniów klasy 3b oraz p.Monikę Stachowską,  geograficzna -przez p.Dorotę  Krysińską.

03.02.2014

„Laboratorium i jego tajemnice”

          29 stycznia w naszym gimnazjum odbył się Dzień Chemii i Fizyki pod hasłem „Laboratorium i jego tajemnice”. Uczniowie klas trzecich podjęli się trudnego wyzwania, jakim było przedstawienie zjawisk przyrodniczych przeniesionych do szkolnego laboratorium. W tym celu przygotowali prezentację oraz pokaz doświadczeń z zakresu chemii i fizyki wykorzystywanej w życiu codziennym. Całemu przedsięwzięciu bacznie przyglądali się pierwszoklasiści, którzy po obejrzeniu wystąpień starszych kolegów musieli wykazać się wiedzą i odpowiedzieć na szereg pytań. Uczniowie świetnie poradzili sobie z tym zadaniem, a w nagrodę otrzymali pozytywne oceny z obu przedmiotów.